KLIPSK/CZTechno

Temné slovenské techno so cyberpunkovým klipom? Pozri si novinku od Subtensiona

Mário Dočekal a.k.a. Subtension je slovenský producent, ktorého poznajú aj v zahraničí. Vďaka jeho drum & bassu s moderným a hlbokým zvukom si zahral v mnohých európskych krajinách, aj v legendárnych kluboch ako je napríklad Fabric London, Electric Brixton, alebo Gretchen v Berlíne. Dnes si ho však predstavíme v úplne inom svetle.

Na Berlínskom labeli NEU vyšiel 12. Marca singel s názvom Tween Wave, obsahujúci 3 skladby. Ide o drum & bassový minimalizmus, ktorý ťa pri počúvaní alebo na parkete intenzívne pomasíruje, avšak zároveň ti neodpíli uši. Track ‘Tween Wave’ jemne pripomína žáner footwork a nad jeho štruktúrou sa vznášajú ponuré atmosféry. Zahrá tvoj subwoofer takú nízku basu?

Vypočuj si, ako znie drum & bass v roku 2021. Ako príklad ti poslúži skladba ‘Never Alright’ v spolupráci s mladým českým producentom Thez-om.

Je tu však jeden háčik. Tween Wave má dve verzie a Subtension v tej druhej spomalil na povolenú diaľničnú rýchlosť 130 úderov za minútu. A nevyrazil sám. Pridal sa k nemu aj filmový štáb. Svietenie ako z filmu Blade Runner či počítačovej hry Cyberpunk, Jerguš Oravec v hlavných úlohách a sedem smrteľných hriechov vyhecovaných temnou a napätou hudbou. Dosť bolo slov, poďme sa na to pozrieť.

Tak čo povieš? Pristane Subtensionovi aj techno, alebo by sa mal radšej ďalej venovať drum & bassu?

A ako to vníma Subtension?

“Počas pandémie ma hudba prestala živiť a uvedomil som si akú má pre mňa vlastne hodnotu. Tým, že som si musel nájsť iný job, skončila aj moja závislosť od hraní a to mi pomohlo pozrieť sa na svoju tvorbu z úplne iného hľadiska. Nevyhýbam sa pomalším tempám a teším sa, že s hudby sa v tomto prípade môže stať nie len audio, ale audio-vizuálny zážitok.”

Subtension sa stihol zapísať do histórie známych svetových drum & bass labelov ako napríklad Ram Records, Critical Music, Neosignal, Renegade Hardware, Cause 4 Concern alebo Invisible (VISION). Jeho skladby sa objavujú v DJ setoch od umelcov ako Pendulum, Noisia, Amon Tobin (Two Fingers), Mefjus, Roni Size a mnoho ďalších. So svojim projektom vystupoval už takmer vo všetkých Európskych krajinách, UK (Fabric London) a aj v USA. V roku 2019 sa Subtension stal laureátom ceny Radio_Head awards, kde si prevzal sošku za najlepšiu elektronickú nahrávku roka 2018. V súčasnosti sa okrem produkcii a DJ-ingu venuje vedeniu modernej hudobnej školy LFO.sk

Komentáre

Odporúčame