Články

(recenzia albumu OJV): Toto sú všestranne nadaní umelci s geniálnou muzikou!

Jean Valjean orchestra… Orchester Jeana Valjeana?

Korona rozdala našej kultúre naozaj tvrdé háky. Popri iných akciách aj divadelné predstavenia patria medzi druh umenia, s ktorým sa naživo asi tak skoro nestretneme. To najlepšie však z ich talentu a dlhoročnej driny dala dohromady partička umelcov pod vedením Dana Fishera.

Chalani sa nazývajú OJV – Orchester Jeana Valjeana a pod týmto istým názvom vydali aj svoj prvý album. Bližšie info o tomto projekte sa dozvieš vo videu… alebo v rozpísanej podobe pod linkom nižšie!

⇒ Album aj merch OJV vieš stále nájsť na našom shope ⇐

Debutovej štúdiovky od OJV sme sa síce dočkali v roku 2020 – ale málokto vie, že kapela spoločne funguje už od čias ich štúdia. V podstate ich frontman Dano Fischer datuje ich vznik na rok 2006. V aktuálnej podobe fungujú už 5-6 rokov, to znamená v zložení – traja herci + dvaja hudobníci.

Pri Danovi Fisherovi ešte chvíľu zostaneme. Práve on je totiž zodpovedný za logo, ktorého kocku má dokonca sám vytetovanú na rebrách.

O samotný art vo vnútri nosiča sa postaral Andrej Čanecký.

Počuješ českú alebo slovenskú verziu? Reč je o jednom z dvoch videoklipov albumu. Všetko to spustila skladba „Donďa“, ktorú Dano Fischer napísal pre obľúbenú slovenskú herečku Dominiku Kavaschovú ešte v časoch, keď vlastne ani netvorili pár. Okrem tohto klipu sme sa však dočkali aj vymakaného klipu od Jakuba Kronera a Strapa na skladbu „MIlý Jonáš“. Tu sa môžeš zapojiť aj ty a skúsiť hádať, či sa v tejto skladbe spieva naozaj MILÝ JONÁŠ alebo po česky… MILIONÁŘ. Alebo to je Milý Jonáš, ktorý je milionárom?

Jeden z najlepších albumov roka? Chalani z OJV sa na svojom debutovom albume na nič nehrajú. Je dobre počuť, že si na týchto desiatich skladbách (a jednom remixe) dali poriadne záležať. Počuť to môžeme napríklad na songu „Herci vidia“, ktorý je súčasťou inscenácie Činohry SND – „Vysoká škola diváckeho umenia“.

Za mňa osobne (Stano) ide o jeden z najlepších albumov minulého roka. Či už so mnou súhlasíš alebo nie, za svoj album roka (popri iných kategóriách) môžeš zahlasovať na stále prebiehajúcich Ruka Hore Awards (pre hlasovanie KLIKNI SEM). Niektoré skladby z tohto albumu (Herečka, Baú, Milý Jonáš) ste mohli počuť aj v úspešnom filme Šťastný nový rok, kde si Dano Fisher dokonca aj sám zahral.

⇒ Album aj merch OJV vieš stále nájsť na našom shope ⇐

Komentáre

Odporúčame