KLIPSK/CZPOP

Na motív knižného románu „Portrét Doriana Graya“ posiela svoju výpoveď o ženských právach speváčka Katarzia! Pozri si jej hudobné umenie v klipe „Hoří i voda“

Katarzia, vlastným menom Katarína Kubošiová je Slovenka pôsobiaca v Prahe, ktorá sa neradí medzi typické pop speváčky na našej scéne.

Feminizmus a práva žien je momentálne témou najmä v Poľsku, kde sa ženy doslova ocitli vo vojne. Za posledné roky čoraz viac počuť ženský hlas v povolaniach a postaveniach, ktoré boli prednostne iba mužskými. Nový impulz do diskusie, aké sú práva a postavenia žien v spoločnosti priniesla aktuálne medzinárodná komunita umelcov cez klip „Hoří i voda“.

Spojitosť 3 výrazných mien ako je speváčka Katarzia, režisérka Jay Walkerová a kameramanka Anna Smoroňová vyvolala v posledných dňoch poriadny rozruch. Text skladby „Hoří i voda“ sa inšpiratívne pohráva s motívmi románu „Portrét Doriana Graya“ od britského spisovateľa Oscara Wildea, v ktorom je zovňajšok a napĺňanie fyzických túžob hlavným zmyslom a životným cieľom.

„Žijeme vo svete, kde sa mnohé z nás cítia bezmocné, umiestnené na iné pozície, než by sme si zaslúžili, neprestajne pod tlakom kritických alebo lascívnych pohľadov, nedobrovoľne sledované, bez vplyvu na mnohé rozhodnutia, závery a úsudky ohľadom našich tiel, ktoré sú definované osobami bez subjektívnej skúsenosti existencie v ženskom tele,” vysvetľuje režísérka Jay Walkerová.

„Toto video nemá hovoriť, že všetci muži sú zlí, ani že by ženy mali vládnuť svetu. Témy, ktoré odkrývame sú dosť komplikované a citlivé. Dúfame, že s pomocou vizuálnej symboliky podporíme mužského aj ženského diváka k zamysleniu sa a podnietime spoločnosť k výraznejšiemu dialógu, aktivite a pozitívnej zmene z dlhodobého hľadiska,“ odkazuje Katarzia

Tak čo povieš, podarilo sa im to?

 

 

Komentáre

Odporúčame