Články

Bojujme spoločne za záchranu našej slovenskej kultúry. O pomoc vieš požiadať aj ty

Ministerstvo kultúry urobilo konečne krok k tomu, aby sme mohli aspoň sčasti zachrániť nešťastný ekonomický dopad aktuálnej situácie. Ešte pár dní máš možnosť si o pomoc zažiadať aj ty. Nižšie ti hádžeme presné pokyny ako a čo treba vyplniť:

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky zverejnilo formulár nevyhnutný na zmapovanie ekonomických dopadov pandémie COVID-19 na pracovníkov v kultúrnom a kreatívnom priemysle.

Na základe formulára získa Ministerstvo kultúry SR (MK SR) reálne dáta o finančných stratách v jednotlivých oblastiach nezávislej kultúry a aj o počte ľudí pracujúcich v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Tieto informácie budú dôležité na určenie objemu mimoriadnych dotácií z dotačného systému ministerstva kultúry. Dodanie údajov pomôže zároveň zistiť štruktúru pracovníkov v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Ministerstvo kultúry preto vyzýva všetkých, aby formulár vyplnili do 19. októbra.

⇒ FORMULÁR SO ŽIADOSŤOU O POMOC ⇐

Finančné dotácie počas mimoriadnej situácie, akou je pandémia COVID-19, umožní MK SR poskytovať nový zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti MK SR. Návrh zákona tento týždeň schválila vláda a po schválení v Národnej rade SR by mal nadobudnúť účinnosť od 1. novembra tohto roka.

Prípadné otázky k formuláru treba adresovať na: formular@culture.gov.sk, alebo na telefonickú informačnú linku +421 2 20482 350, ktorá bude k dispozícii počas pracovných dní od 12. októbra od 19. októbra od 9:00 do 16:00.

View this post on Instagram

Kultura je viac! Kultura je viac ako len priemysel.. Kultura je viac ako len koncerty, vernisaze, kino a divadlo.. Kultura je vseko co robime co nerobia aj opice.. Kultura je dusou civilizovaneho sveta, nemoze to byt vec ktoru stopneme prvu ked je tazka doba, lebo prave kultura nam pomaha prezit tie tazke casy bez toho aby sme sa zblaznili.. Slovenska vlada sa konecne rozhybala a vymyslela plan na podporu ludi pracujucich v kulture.. nejde tu az tak o nas umelcov ktori sme tvarami kultury, ide tu prave o vsetkych tych “neviditelnych” ktorych je ovela viac a ktori su na tom ovela horsie.. zvukari, osvetlovaci, technici, pomocnici, grafici, promoteri, manazeri, vsetci az po tetu co predava v kulturaku listky na koncerty – toto je vyzva pre Vas! Zdielany text: Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky zverejnilo formulár nevyhnutný na zmapovanie ekonomických dopadov pandémie COVID-19 na pracovníkov v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Na základe formulára získa Ministerstvo kultúry SR (MK SR) reálne dáta o finančných stratách v jednotlivých oblastiach nezávislej kultúry a aj o počte ľudí pracujúcich v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Tieto informácie budú dôležité na určenie objemu mimoriadnych dotácií z dotačného systému ministerstva kultúry. Dodanie údajov pomôže zároveň zistiť štruktúru pracovníkov v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Ministerstvo kultúry preto vyzýva všetkých, aby formulár vyplnili do 19. októbra. Finančné dotácie počas mimoriadnej situácie, akou je pandémia COVID-19, umožní MK SR poskytovať nový zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti MK SR. Návrh zákona tento týždeň schválila vláda a po schválení v Národnej rade SR by mal nadobudnúť účinnosť od 1. novembra tohto roka. Prípadné otázky k formuláru treba adresovať na: formular@culture.gov.sk, alebo na telefonickú informačnú linku +421 2 20482 350, ktorá bude k dispozícii počas pracovných dní od 12. októbra od 19. októbra od 9:00 do 16:00. Link na formular najdete v mojich Instastories.. VYPLNTE HO!!! #kulturajeviac #spoluzakulturu

A post shared by Majk Spirit (@majkspirit) on

Za našu kultúru treba bojovať všetkými silami. Práve preto je dôležité, aby sme mysleli na to, že jej tu musíme neustále budovať pevné základy. Zástupcovia kultúrnej obce sa spojili, aby ti poskytli práve svoju skúsenosť s tým, čo s ich prácou a živobytím aktuálne napáchali opatrenia voči COVID-u. Pracovníci kultúry ti v krátkom videu zverejnenom na našom kanály povedia svoju skúsenosť, no to však stále nie je všetko.

Tento krátky dokument bol súčasťou živého vysielania na facebooku SPOLU ZA KULTÚRU. Livestream sa udial poobede 14. októbra namiesto pôvodne plánovaného pokojného manifestu. Kedy sa kultúra dočká pomoci, ktorú ozaj potrebuje? Využi aj ty každý možný spôsob na to, aby si jej pomohol/pomohla. Sleduj aktuálne dianie, o ktorom sa vás vždy pokúsime aj my hneď informovať a dáme vám vedieť čo je nové.

Držíme spolu.

Ak padne zázemie kultúry, padne aj kultúra samotná, a práve tomu chcú zástupcovia kultúrnej obce zabrániť. Diskusia zástupcov kultúrnej obce. Súčasťou podujatia bude aj predstavenie dokumentu Nikitu Slováka Neviditeľní, ktorý divákom sprostredkuje príbehy reálnych ľudí -pracovníkov kultúry.

Uverejnil používateľ Spolu za kultúru Streda 14. októbra 2020

 

Komentáre

Odporúčame