ČlánkyHIP-HOP

Hip-hop oslavuje svoje narodeniny! Vieš kto ho vlastne založil?

Svätá trojica

To, že hip-hopová kultúra vznikla v Bronxe, sme už asi všetci veľmi dobre naučení. Vieš ale aj to, že kto za tým celým vzniknutím hlavne stál? Kultúra, ktorá pôvodne mala zrkadliť identitu černošskej komunity, je už dnes celosvetovým fenoménom. Vo veľa prípadoch už s pôvodnými myšlienkami nemá veľa spoločného a ktovie čo si o tom celom vývoji vlastne myslí „svätá trojica“. Bez tých troch by sme dnes veru nič rapového charakteru asi nepočúvali.

Tie prvotné základy tomu celému položil DJ Kool Herc v 70-tych rokoch minulého storočia. Po ňom ešte ďalšie veci v tomto novom žánri zadefinovali mená ako Afrika Bambaataa a Grandmaster Flash, ktorí to posunuli ešte kamsi ďalej. Dnes sa však budeme venovať prvému z menovaných a to rodákovi z Jamaiky, DJ Kool Hercovi!

Krstný tatko

Bol to totiž práve on, čo tomu celému dal základné tvary. Základom bol takzvaný „break beat“, ktorý vznikal jednoduchým sekaním klasických funkových záležitostí. Za pomoci takýchto prvých beatov sa do nich začali rytmicky skladať slová a našli sa odvážlivci, ktorý si do toho začali vymýšľať tanečné kroky. Práve tak vzniklo rapovanie a tanečníkov nazval Kool Herc breakermi – b-boys, b-girls. Začal robiť prvé hip-hopové párty u seba doma na 1520 Sedgwick Avenue a nová subkultúra bola na svete.

Hip-hop oslavuje

DJ Kool Herc sa nikdy do mainstreamového hip-hopu nehrnul. Ak sa čosi má skutočne nazývať undergroundom, tak je to práve jeho tvorba, z ktorej všetky tie princípy hip-hopovej muziky vlastne vyplynuli. Bolo to práve takto v auguste, konkrétne 11.8.1973, kedy sa odohrala párty „Back to school jam“, na ktorej sa to vlastne celé zrodilo. Verili by ste tomu, že hip-hop je tu teda oficiálne už celých 47 rokov? A stále sa nájdu ľudia, ktorí túto hudbu necenia, pretože je vraj pre deti a podobné názory… Pokojne im pošlite tento článok, pretože zakladateľ tohto celosvetového hnutia je už 65 ročný pánko, ktorý vybudoval čosi, čo hýbe svetom a nikdy nezomrie. Súhlas?

www.facebook.com/NotoriousBIG/

Komentáre

Odporúčame