ČlánkyROCKZahraničie

Predstavujeme aktuálne indie-rockové kapely (časť 1.)

Asi všetci poznáme žáner indie-rock, no pre tých, ktorý by to chceli viac priblížiť – podľa Wikipédie si tento žáner vzal meno zo slova independent čo znamená nezávislý. Tento názov žánru popisuje životný postoj kapiel, ich spôsob tvorby a ich zastupovanie malými, nízko nákladovými vydavateľstvami. Musíme však podotknúť, že táto úplná myšlienka už nie je v dnešnej dobe celkom presná. Ako taký je žáner indie-rock otvorený experimentom so zvukmi, rytmikou, emóciami a textami.

V prvom rade sa nesnaží zapáčiť mainstreamovému publiku.

Indie-rock má taktiež svoje pod-žánre, už to nie je len o rocku a po čase vznikol aj indie-pop. Niektorí z aktuálnych indie-popových kapiel sú napríklad Foster The People či The 1975 a keď odbočíme od kapiel, sú to napríklad mladé speváčky Clairo a BENEE. No indie-pop nie je ten žáner o ktorom sa tu teraz budeme rozprávať.

Medzi legendárne indie-rockové kapely patria The Smiths, Oasis alebo The Strokes. V tomto článku, ktorý bude mať aj pokračovanie, by sme Vám chceli predstaviť aj známe aj tie menej známe, no najmä aktuálne indie-rockové kapely.

Vampire Weekend

Veľa kapiel stojí na rozhraní medzi indie-rockom a indie-popom. Tento prípad nastáva aj pri skupine Vampire Weekend, ktorá pozostáva z troch členov, pri čom najznámejší je spevák Ezra Koenig. Obrovskej slávy sa im dostalo už po ich prvom albume Vampire Weekend, ktorý vydali v roku 2008. Skupine sa nesmierne darí a získali už dve ceny Grammy za najlepší alternatívny album. Prvá bola v roku 2014 s albumom Modern Vampires of the City a druhú získali práve tento rok a to s Father of the Bride. Kapela bola nominovaná dokonca aj na album roka. Pozri si videoklip k tracku „This Life“, ktorý patrí do víťazného albumu tohto roka.

Wallows

Skupina Wallows sa preslávila najmä kvôli faktu, že ich súčasťou je populárny herec Dylan Minnette, ktorého môžete poznať ako hlavnú postavu zo seriálu 13 Reasons Why či seriálov ako Lost, Grey’s Anatomy a Prison Break. Skupina má ešte ďalších dvoch rovnako dôležitých členov. Ich debutový album Nothing Happens vyšiel v roku 2019 a obsahuje aj populárny singel „Are You Bored Yet?“ na ktorý si prizvali indie-popovú speváčku Clairo.

Cage The Elephant

Cage The Elephant je šesť-členná skupina s hlavným spevákom Mattom Shultzom, inšpirovaná klasickým rockom, funkom a blues, no ich tvorba sa dá jednoznačne zaradiť medzi indie-rock. Už ich prvý album Cage The Elephant, zverejnený v roku 2008, mal veľký úspech a skupina ostáva aktívna až doteraz. Vydali 7 albumov z toho posledný vyšiel v roku 2019 a nesie názov Social Cues. Za najpopulárnejší album by sa dal považovať Melophobia z roku 2013. Pozri si videoklip k skladbe „Black Madonna“, ktorý vyšiel len pred dvoma mesiacmi

Alt-J

Kapela Alt-J vydala svoj debutový album An Awesome Wave v roku 2012 a už vtedy získali ocenenie British Mercury Prize. Odvtedy si do ich tvorby prípisali ďalšie štyri albumy a samozrejme aj niekoľko singlov, ako každá zo spomínaných kapiel. Názov Alt-J pochádza z klávesnicového spojenia tlačidiel alt+j z ktorého na Apple Mac počítači dostanete znak Δ. Táto troj-členná skupina, ktorú vedie Joe Newman sa preslávila najmä piesňou z prvého albumu a tou je „Breezeblocks“.

Arctic Monkeys

Arctic Monkeys sú na scéne trochu dlhšie a aj keď ich najnovší projekt vyšiel v roku 2018, sú tak dôležitou indie-rockovou kapelou, že tu naozaj nemohli chýbať. Sú totiž jednou z najpopulárnejších a najikonickejších skupín v tomto žánri. Alex Turner je hlavný spevák a najväčšou ikonou kapely Arctic Monkeys. Na konte majú 6 albumov z čoho AM sa stal tým najznámejším a najpočúvanejším. Pozri si klip k skladbe „Why’d You Only Call Me When You’re High?“, ktorá je práve z tohto albumu.

Peach Pit

Ďalšou zo skupín, ktoré stoja na rozhraní medzi indie-rockom a indie-popom je práve Peach Pit. Hlavným spevákom je Neil Smith, ktorého doplňujú traja členovia. Samotná skupina opisuje svoju hudbu ako „chewed bubblegum pop“ a ich hudba je charakteristická jemnými vokálmi a rockovými melódiami. Skupina má zatiaľ len dva albumy a sú nimi Being So Normal a You and Your Friends, ktorý vyšiel tento rok. Pozrite si videoklip k piesni „Shampoo Bottles“, ktorý patrí do tohtoročného albumu.

The Kooks

Skupinu The Kooks tvoria momentálne traja členovia a ich spevákom je Luke Pritchard. Ich tvorba je inšpirovaná najmä rockom zo šesťdesiatok a post-punkom. Vydali 7 albumov z čoho prvý vyšiel v roku 2006. Aj táto kapela si zaslúžila ocenenia, prvým veľkým úspechom bola výhra na MTV Europe Music Awards v roku 2006, po ktorom následovala nominácia na The Brit Awards so singlom „She Moves In Her Own Way“.

The Neighbourhood

The Neighbourhood, taktiež známi ako The NBHD, sú jednou z najpopulárnejších aktuálnych kapiel tohto žánru. Ťažko povedať, ktorý z ich štyroch albumov dosiahol najväčšieho úspechu, no určite to bude buď I Love You., ktorý je ich debutovým alebo Wiped Out!, ktorý vyšiel v roku 2015. Skupina sa skladá z piatich členov na čele so spevákom Jesse Rutherford-om. Tento rok nám priniesli dve skladby s názvom „Cherry Flavoured“ a „Middle of Somewhere“. Pozri si klip k ich najpopulárnejšiemu singlu „Sweater Weather“.

Two Door Cinema Club

Kapelu Two Door Cinema Club tvoria traja členovia, ktorí sú obrovskými milovníkmi kinematografie. Aj preto pomenovali svoju kapelu po kine, ktoré sa nachádza v ich rodnom meste. Vďaka ich debutovému albumu Tourist History získali írske ocenenie Choice Music Prize v roku 2011. Po Tourist History následovali ďalšie tri albumy a tento rok vydali EP Lost Songs (Found). Odporúčame videoklip k skladbe „What You Know“ z víťazného albumu.

Tame Impala

Tento článok mal byť výhradne len o kapelách no toto jedno meno sme museli spomenúť. Tame Impala je hudobný projekt, ktorý založil interpret menom Kevin Parker. Na tvorbe hudby sa podieľa on sám no vystupuje aj s ďalšími hudobníkmi. Jeho projekt sa dostal do širšieho povedomia ľudí najmä vďaka albumu Currents, ktorý vyšiel v roku 2015. Jeho hudbu by sme by sme mohli zaradiť aj do žánru psychadelický indie-rock. Tame Impala bol dvakrát nominovaný na cenu Grammy a to s albumom Lonerism v roku 2014 a Currents v roku 2016. Interpret je stále aktívny a tento rok vydal album The Slow Rush. Vypočuj si jeho najpopulárnejšiu pieseň „The Less I Know The Better“.

 

Komentáre

Odporúčame