ČlánkyHIP-HOP

Twitter zablokoval priekopníka grimeu Wileyho pre antisemitické komentáre

2 roky po tom, čo „krstný otec“ britského grimeu dostal najvyššie vyznamenanie „Order of the British Empire“ pre prínos do hudby od princa Williama, Wiley pohorel. Na Twitteri mal antisemitické (proti židovské) komentáre a sociálna sieť, rovnako ako Instagram, ho zablokovala na 48 hodín.

Aj tento príklad ukazuje, aký veľký pozor si treba dať na to, čo vyjadrujú a verejne píšu celebrity. Wiley je medzinárodne uznávaný producent a raper, priekopník žánru grime, o ktorom sme písali článok pred pár dňami. Wileyho tweety už prešetruje aj britská polícia. Podľa Guardianu v tweetoch prirovnal Židov k „zbabelcom“ a „hadom“ a Židovskú komunitu prirovnával s Ku Klux Klanom.

Poznáš dobre žáner grime? Prečítaj si o histórii a pozri si najaktuálnejších raperov

V mihnutí oka však môže byť pasé celá jeho kariéra. Podobných príkladov poznáme dostatok aj na Slovensku. Dôležitá osobnosť slovenského punku – spevák Koňýk z kapely Zóna A, či petržalský raper Moloch Vlavo vyjadrili v minulosti sympatie Mariánovi Kotlebovi a okamžite im klesla kredibilita.

Viaceré známe osobnosti v reakcii na Wileyho komentáre podporujú dvoj-dňové „ticho“ na sociálnej sieti s hashtagom #NoSafeSpaceForJewHate a #48HoursSilence.

Britský minister vnútra Priti Patel oznámil, že požiadal Twitter a Instagram pre celé vysvetlenie, prečo nezmazala antisemitické komentáre hneď a prečo čakali. Londýnsky primátor Sadiq Khan napísal firmám, kde kritizuje ich pomalé činy. No a nakoniec pripájame aj správu, že manažment Wileyho skončil spoluprácu s raperom. „There is no place in society for anti-Semitism,“ odkázal.

Komentáre

Odporúčame