News

Poznáš dobre žáner grime? Prečítaj si o histórii a pozri si najaktuálnejších raperov

Anglická Wikipédia na začiatku uvádza: “Grime je hudobný žáner, ktorý vyrástol v Londýne okolo roku 2000. Primárne vznikol rozvíjaním žánrov UK garage a jungle. Medzi uznávaných umelcov grimeu patria Wiley (ktorý bol najprv producent), Dizzee Rascal, Ghetts, Kano, Lethal Bizzle či Skepta.”

“Grime pre mňa bola vždy hybná sila na zmenu, je to ako elektronický punk” – J Cush

Pre jeho zrod boli dôležité pirátske rádia, ako napríklad aj dnes známe Rinse FM. Raperi dávali do ostrých beatov so silnými basmi a prvkami elektronickej hudby rýchlu flow – sled slov a navyše ich rap znel hladko a plynule. Práve s elektro-tanečnými vplyvmi prišiel Wiley a jeho spolupracovníci. Táto produkcia sa nazýva aj eskibeat.

Okrem slovenského GLEBa či Bighorsa nemôžeme vynechať českú scénu, na ktorej patrí medzi dôležitých hráčov Smack, ktorý spolupracoval aj s najznámejšími rapermi v Česku.

Jedny z prvých grime trackov vôbec:

Ak sa pýtaš, kto sú najznámejší grime umelci, medzi najpočúvanejších raperov patria:

 • Dizzee Rascal
 • Stormzy
 • Wiley
 • Ruff Sqwad
 • Lethal Bizzle
 • Tempa T
 • Skepta
 • D Double E
 • J Hus
 • Kano
 • JME
 • AJ Tracey

Ak sa chceš ponoriť do nového grimeu, odporúčame YouTubový kanál GRM Daily, britský Red Bull či stanicu BBC – Capital XTRA, ktorá sa zameriava aj na súčasný grime či drill. Pozri si náš výber niektorých z najlepších grimeových trackov roku 2020. Medzi našich čerstvých favoritov patria Aitch, Pa Salieu, nový JME so Skeptom a ďalší.

JME ft. Skepta – “Nang”

Pa Salieu – “Betty”

Trillary Banks – “Drillary”

Stormzy – “Still Disappointed”

Wiley – “Eediyat Skengman 2 (Stormzy Send)”

Aitch – “30”

Shaybo – “Anger”

P Money – “The Calling”

Jaykae – SHUSH (DOT ROTTEN & WILEY SEND)

Blanco – “Memphis”

Complex ho zaradili medzi svoj zoznam “20 Britských raperov, ktorých sa oplatí sledovať v roku 2020”.

Novelist – “Pay What Is Owed”

Tunde – “Crash Bandicoot”

AJ Tracey x Aitch – “Rain”

slowthain – BB (bodybag)

Grime ako žáner úzko súvisí aj s tanečným drum and bassom, hip-hopom či trapom. Práve cez hip-hopový label F*CK THEM, ktorý zastrešuje aj Gleba, je grime najpopulárnejší medzi mladými fanúšikmi a teenagermi. Veľa poslucháčov práve drum and bassu či hip-hopu sa prirodzene dostane ku grimeu. Okrem Gleba, “propagujú” a dostávajú túto hudbu medzi ľudí práve DJ-i, selektory a producenti na párty.

✤ V ďalšom článku ti predstavíme žáner DRILL ✤

Ešte v novembri však Gleb v rozhovore pre portál Rapcity povedal, že množstvo jeho fanúšikov sa poriadne medzi žánrami neorientuje. Píšu mu, že glitchový alebo drum and bassový beat je vlastne trap a podobne. Určite však najmä cez Gleba a Hypetrain DJ-ov môžeme vidieť malý, ale istý nárast fanúšikov tohto žánru. Vypočuj si viac grimeu od troch talentovaných slovenských producentov a DJ-ov.

Hypetrain

SMGR

BIGHORSE (teraz drill)

A pamätáš si na záver na túto medzinárodnú spoluprácu s Drymanom a GUMBGU (Karlo)?

Komentáre

Odporúčame