EDMHIP-HOPRozhovory

BRONX BRODY, dizajnér, ktorý mieša trap s technom: „Raperi sa tu trochu boja odviazať“

Grafického dizajnéra a hudobného producenta som objavil náhodne cez jeho dizajn. Na SoundCloude bolo s tým istým artworkom iné meno – BRONX BRODY. Na Instagrame je však umelec ako @realdeffect. Ozval som sa mu, či je to jeho hudobný profil a takto spontánne vznikol aj náš zaujímavý rozhovor cez Instagram.

Spolu sme sa rozprávali o prepojení techna a trapu a o tom, že „raperi sa tu na SK/CZ scéne trocha boja odviazať“. Producent spomenul, že „…nechcem nikoho kritizovať, alebo ohovárať. Len ja osobne to beriem tak, že tu nie je nikto tak „u*ebaný a zároveň štýlový ako Danny Brown, vieš čo myslím?“

Ruka Hore: Ako si sa dostal k hudbe? Učil ťa niekto, alebo si samouk / Ableton, Logic, FL Studio?

Bronx Brody: K hudbe som sa dostal asi v prvom ročníku na strednej škole, ani neviem ako. Vtedy sme si nainštalovali s mojim dobrým kamarátom u nás doma FL Studio a robili sme beat z tých základných presetov 😀 to bol asi rok 2008. Potom som sa pár rokov nevenoval hudbe, ale len ju študoval vo voľnom čase, ako funguje analógový, digitálny zvuk a podobne… Potom som začal robiť produkciu a venujem sa jej dodnes. A áno samouk, v roku 2008 neboli YouTube tutoriály, takže pokus+omyl! Grafický dizajn som študoval 8 rokov a momentálne je to moja hlavná práca.

V tvojej hudbe je cítiť mix techna aj trapu, pripomína mi to trochu francúzskeho producenta a DJ-a Brodinskeho. Ako si sa dostal k takémuto štýlu hudby?

Teším sa, že cítiš to, čo bol môj zámer – spojiť súčasný hip-hop „trap“ s technom. Pretože ja som mal techno zafixované vždy, ako taký základ elektronickej hudby. Som toho názoru, že na techno človek musí dozrieť a myslím si, že u mňa prišiel ten čas a keďže som mal rád taký garážový sound, ktorý sa pretvoril do moderného hip-hopu; tak mi to prišlo zaujímavé prepojiť to. Je sranda, že posielaš práve Louisa Brodinskeho, lebo ja som ho dosť dlho nepoznal, a keď som ho objavil cez jeho DJ set a naštudoval si jeho veci a zistil, že má podobný mindset, len som sa usmial, že to funguje a nie som len blázon, čo spojil dve nespojiteľné veci 🚀

Máš za sebou nejaké spolupráce s vokalistmi/speváčkami?

Spolupráce boli, teda môj starší a asi najzásadnejší projekt Deffect – tak to bol o takej jemnej, až skoro filmovej hudbe (raz mi niekto povedal, že je to hudba pre dievčatá). A vždy som chcel robiť niečo so speváčkou, ale nejak som na Slovensku nemal kontakty, tak som veľa samploval a bavili ma aj experimentálnejšie beaty, vtedy dosť „iné“ na tú dobu, to bolo okolo roku 2014. Vtedy mi začínali tuším aj chlapci z HAHA Crew písať.

Ozval sa mi aj Samey, že sa mu veľmi páčia moje vtedajšie veci a dokonca aj Gumbgu (dnes Karlo), ale do nejakej spolupráce to neprerástlo.

Do zopár mojich starších beatov zarapovali nejakí američania, čo sa ku mne náhodou dostalo a pýtal som sa ich odkiaľ majú ten beat… Oni mi odpísali, že im to niekto poslal na email 😀 no sranda.

Ale spraviť s nejakým raperom album je jeden z mojich hudobných snov. Zo slovenskej scény si neviem predstaviť asi nikoho, ktor by zvládol ten zvuk, aký robím, alebo chcem robiť. To by sa mi skôr hodil niekto typu Mykki Blanco alebo Zebra Katz… a to sa mi nepodarilo stretnúť, tak snáď jedného dňa! 🔥

Kto ťa inšpiruje v tvorbe, akých umelcov si vážiš?

Asi také najzásadnejšie duo, ktoré ma inšpirovalo už od mojich hudobných začiatkov bolo Autechre!

Myslím, že ma ovplyvnili Ital Tek, Shlohmo a v poslednej dobe si idem duo z Berlína Schwefelgelb. Potom MCMLXXXV, Lorenzo Raganzini, Natureboy Flako, Lorenzo Senni, Moa Pillar, samozrejme Brodinski, Zebra Katz, Mykki Blanco ako som spomínal. Ak by som mal všetko menovať, tak píšem do večera (smiech). Takže toto je také percento z toho, čo mi hrá v ušiach, keď dizajnujem, alebo keď niekam cestujem.

Z domácej scény ma baví Ink Midget, Isama Zing (Pjoni), Whithe, s ktorým niečo chystáme, samozrejme FVLCRVM, Nina Pixel a bavia ma chalani z Hochspannung!

Kokoos a filmy si idem také psychologické, možno troška artové, severské filmy môžem. Dosť ma baví Kim Ki-dok aj keď som už asi 4 roky od neho nevidel žiaden film, ale stále ho mám v rebríčku režisérov na prvých priečkach.

✦  Rozhovor: Krištof Budke

Komentáre

Odporúčame