HIP-HOPRozhovory

MINITALK #20 Bitman – „Na albume HAD budú aj klasické Bitmanovky, ale aj…“

ČO SA DOZVIEŠ V ROZHOVORE:

● VIAC O RÝCHLOSTI A TECHNIKE RAPU BITMANA

● INFORMÁCIE O PRIPRAVOVANOM SÓLO ALBUME

● NÁZOR NA INŠPIRÁCIU, ČI KRÁDEŽE NA NAŠEJ SCÉNE

● AKO DOPADLA VÝMENA NÁZOROV S EGOM

● BITMAN A LABEL WHITE TRASH? KOHO JE TO LABEL?

Čau Bitman, poslednú dobu o tebe počuť čoraz viac a z veľkej časti aj preto, že spomedzi všetkých slovenských MC’s rapuješ extrémne rýchlo. Je táto rýchlosť resp. technika rapu, tvoj prirodzený skill, dajme tomu talent, ktorý samozrejme treba skilliť ďalej, alebo je to vec, ktorú si sa vyslovene chcel naučiť a naučil?

Jak som spomenul už viac krát, nikdy som to neriešil, vždy to zo mňa takto išlo úplne samo čiže prirodzene. Prvý text čo som napísal keď som mal 14 bol klasický doubletime a vtedy som ešte ani nevedel že sa tomu hovorí doubletime. Či na to treba skill? určite áno.

Na soc. sieťach som sa o tebe dozvedel, že kedysi zrejme v tvojich začiatkoch si sa zvykol zúčastniť aj Freestyle battle-ov, zvykol si takýmto rýchlym spôsobom rapovať aj v battleoch?

Akože nejaké tie zrýchlovačky tam boli, ale určite to nebol level jak teraz, to vôbec. Bolo to hlavne o tých pančlajnoch.

Momentálne pracuješ na svojom sólo albume. Na Instagrame si sa aj pochválil, že tam budeme môcť počuť hudbu od Petra Panna (funny sa to skloňuje).. napríklad aj Igora Kmeťa. Môžeš nám dať v tomto rozhovore nejaký exkluzívny leak, kto ďalší by na albume ešte mohol oficiálne byť? Máš už aj nejakých hostí, ktorí odmietli spoluprácu na album?

Mno môžem povedať, že hostí tam určite nebude veľa. Je to môj prvý album takže som to nechcel prehustiť spoluprácami, takže ich tam bude len pár. Album je vo finálnej fáze takže komplet hostí, tracky, minutáž a všetko okolo toho dám von veľmi brzo, ale nebude to teraz :D.

Môžeš prezradiť ohľadom albumu napríklad názov? Bude k albumu snippet a klip/y?

Album sa oficiálne bude volať HAD. Zo 2 klipíky ešte určite plesknem ven pred vydaním a komplet celé to dám von po lete.

Budeš mať na albume v podstate všetky tracky odrapované svojim rýchlym flowom? alebo tam bude aj niečo pomalšie? resp. niečim iným iné? 

Vôbec. Snažil som sa, aby aj rapy, aj hudby neboli na jedno kopyto, nech nemajú poslucháči pocit, že počúvajú jednu a tú istú skladbu dokola. Takže budú tam aj klasické Bitmanovky, ale aj niečo pomalšie, aj niečo na štýl funku, lebo to mi je veľmi blízke atď.

Ako to vyzerá na tvojich koncertoch s fanúšikmi? Stíhajú, alebo to aspoň skúšajú rapovať s tebou? narážam na tých skalných zároveň mladých, ktorí stoja vpredu pod stageom a hypujú spolu s tebou atmosféru.

Koncerty sú najvác epické. Tí skalní niekedy zabijú tak, že porád som prekvapený, že dávajú so mnou aj pasáže. U ostatných väčšinou je to len o tých koncovkách čo v konečnom dôsledku úplne stačí, takže TOP.

Sleduješ aj scénu v rámci SR, ČR? Ceníš aj nejakých MCs/skupiny, ktoré by si mohol aj menovať a dať im nejaké svoje credits?

Hmmm. Snažím sa sledovať scénu, aj viem, že by som mal nech mám trošku lepší prehľad, ale proste málokedy narazím na niečo čo ma fakt baví a je originálne. Máme tu takých, ale je ich málo.

Napríklad na albume mám hosťa, ktorého by asi nikto nečakal, ale spravil som s ním skladbu, pretože to je super človek a to je na prvom mieste.

Keď si namyslený povýšenecký čurák, tak môžeš rapovať jak dobre chceš, ale ja jednoducho o tu spoluprácu nestojím. Nejdem menovať koho cením. S niektorými už track mám a s tými ostatnými určite mať budem.

V jednom rozhovore si sa vyjadril, že niektorí raperi z „novej vlny“ používajú beaty a flowy, ktoré sú percentuálne dosť vysokým podielom dajme tomu copy + paste. Je podľa teba taká tvorba menejcenná? Keď si vezmeme pre porovnanie napríklad filmy, horory – tiež ich je 60% na jedno kopyto, opustený dom so svojim príbehom, do ktorého sa nasťahuje nová rodina a príbeh sa opakuje. Malo by sa podľa teba na takúto tvorbu poukazovať? Alebo skôr to pochopiť z tej druhej strany, že keď to poslucháča baví a zabáva, tak aj taká hudba spĺňa účel?

Jeden veľmi dobrý a známy slovenský producent to povedal úplne krásne, že v dnešnej dobe talent nie je merítkom úspechu. Bohužiaľ je to pravda, samozrejme česť výnimkám.

Väčšina tejto new vawe tvorby je len póza, ktorá nemá absolútne nič spoločné s umením.

Nablaboceš dookola absolútne nezmyselný text, love, hoes, cash, poppin, flexin a neviem čo ešte. Producent ti to vyladí autotune-om nech neznieš, jak keď spíva Britney Spears na živo a hotovo, banger je na svete. FAIL. Zrovnávať ich s ľuďmi, ktorý majú reálne talent, sú hudobníci, poznajú noty, počujú a cítia hudbu, píšu texty, ktoré majú nejakú hodnotu – proste to pre nich nie je len póza? Ďalší FAIL.

Najhoršie na tom je, že na Slovensku máme tak „náročné“ publikum, že ešte aj keď vedia, že dotyčný len zas skopíroval niekoho iného tvorbu, učóroval nie len hudbu, ale aj flow, niekedy aj text, tak napriek tomu to aj tak podporia, lebo ich to baví a dobre to hrá. FAIL po třetí. Prirovnal si to k filmom že, horory sú zo 60% na jedno kopyto, opakuje sa story atď… Tak asi preto stoja všetky nové horory za hovno 🙂

Pred pár týždňami sa na pár dní Instagramom atď., riešili veci okolo teba, Ega, ktorý sa vyjadril na tvoj rýchly rap, okrem iného, že to nie je aktuálne. Aký máš názor na toto vyjadrenie ty? Zostali Vaše vzťahy v poriadku? nemusíme čakať kvôli tomu nejaké beefy?

Myslím, že to je z obidvoch strán uzavretá kapitola. Moc sme to nepochopili celkovo, na čo to jeho vyjadrenie bolo dobré, ale nevadí. Ja si idem ďalej svoje.

Strapo je jeden z MCs, ktorý ťa podporili a zrejme aj počas kariéry podporujú, odovzdávate si zrejme nejaké užitočné rady atď. Dá sa povedať, že patríš v
úvodzovkách, akoby pod pomyselný Strapov label? alebo si momentálne čisto MC, ktorý sa vydáva kompletne sám? 🙂

Strapo je môj kamarát, parťák, bráško. Čo sa týka albumu tak áno, výjde pod jeho labelom WHITE TRASH.

Predpokladám, že môžeš byť užívateľom Apple music, Spotify, alebo podobnej aplikácie. Keď si otvoríš svoje najprehrávanejšie skladby/albumy, respektíve najobľúbenejšie, čo tam nájdeš?

Black Eyed Peas – Masters of the Sun (Album)
Joyner Lucas – Winter Blues
Mac Miller – Self Care

V poslednej 12 otázke, by som ťa len poprosil jednoslovné odpovede, ktoré budeš mať na výber, v zmysle odpovedi by si si mal vybrať, čo ti viac vyhovuje. 🙂

HUDBA: MOJA REČ alebo KONTRAFAKT – Kontrafakt, ale stará E.R.A.,

AUTO: BMW alebo MERCEDES – Mercedes,

FILMY: Produkcia SK/CZ alebo Svet – Svet,

GAMING: PS4 alebo XBOX – PS4 forever,

TETOVANIE NA TVÁR: Áno alebo nie – Nikdyyyy.

 

INSTAGRAM: Bitman Shaolin

FACEBOOK: Bitmanshaolin

YOUTUBE: Bitman Official

___

AUTOR ČLÁNKU: @palobalko

Komentáre

Odporúčame