HIP-HOPRecenziaRozhovory

Bighorse vydáva svoje sólo EP KAUFMANN „V trackoch preferujem tvrdosť“ (rozhovor)

Bighorse je osobne jeden z mojich najobľúbenejších umelcov na scéne. Je úprimný, vtipný, nikdy si neberie servítku a hovorí, presne čo si myslí, aj keď to môže byť pre niekoho nepríjemné. Fanúšikovia Galaxie Y, dnes DOGMA Family, Bighorsa evidovali ako DJ-a a dvorného producenta labelu na čele s Fobiom Kidom a Dymerom Surovcom. Bighorse vydal svoj prvý rapový track „V DOME“ spolu s Lunom.

Teraz však už prišiel čas na prvé sólové EP KAUFMANN. Bighorse sa znovu ukázal ako skúsený profesionálny producent, jeho tracky bavia, ako raper dáva vtipné punchlines, no predovšetkým z projektu Kaufmann srší surová energia. Bighorse sa neprišiel hrať. Na poslednom tracku vymenúva všetky „slabé články na tejto wannabe scéne“, raperov „ktorí sú tak slabí, že to až nie je možné.“ Práve „Outro“ je asi najuprímnejší track z EP. Na klavírnom podmaze a k drillovým hi-hatkám sa Bighorse úprimne otvára a zamýšľa sa aj nad tým, prečo je alkoholik. Ak začiatok EP pobavil, v strede si pochopil, kto je Bighorse ako osobnosť, ako žije, čo nemá rád, aký je jeho názor na rapovú scénu, tak na konci EP je mu to všetko veriť.

Kaufmann je nahnevaná autentická výpoveď, ktorá, ak sa konečne otvoria kluby, bude určite fungovať aj na živo.

*Čo je to vlastne drill?

▀ Drill je špecifický štýl trapu, ktorý vznikol v Chicagu okolo roku 2010. Typický je pre svoj temný, agresívny, chladný vibe a trapové beaty s charakteristickými hi-hatkami a takzvanými 808 slides. Neskôr vznikol vo Veľkej Británii subžáner UK drill, ktorý sa uchytil v Londýne a najmä Brixtone okolo roku 2012. Kvalitných raperov sú celé desiatky, odporúčame pre-scrollovať YouTube kanály, ktoré sa drillu venujú – GRM Daily, Mixtape Madness alebo britskú stanicu BBC 1xtra. ▀

RH: Ako si sa dostal k žánru drill? Už ako DJ si hrával tieto tracky? Máš nejakých obľúbených raperov/producentov z drillu?

Bighorse: Klasika. Úplne prirodzene, odjakživa sa zaujímam o UK hudbu a kultúru všeobecne a keďže ma skôr baví britský zvuk ako americký, pozvoľne som prešiel asi v roku 2016 od grimeu k UK drillu. Páči sa mi tvrdosť trackov a v beatoch hi-hatky a predovšetkým 808 slides.

Ako DJ hrám úplne odlišené veci ako ostatní, odomňa nečakaj Mo Bamba (Sheck Wes) alebo dákeho Travisa a XXXTentaciona. V mojich setoch nájdeš vždy to najviac fresh, či už z UK drillu alebo bass music. Môj top fav MC je Mr.Affiliate a.k.a J.B2. Jeho flow je mimozemský, vždy som z neho v pi*i. Ďalej mám rád duo Bandokay a DoubleLz z OFB, veľmi ma bavia ich spoločné veci, škoda že SJ dostal 21 natvrdo.

Títo traja 17 roční junáci sú extrémne fresh, zatiaľ čo tu na Slovensku sú 38 roční hip-hoperovia v ko*ote.

Samozrejme že cením aj ostatné mená ako Unknown T, V9, Russ Millions, Kwengface, DigDat, Abra Cadabra, Fizzler, Poundz. Je ich fakt veľa. Z producentov spomeniem mená ako M1onthebeat a Ghosty, Sykes Beats, ch beaty mi šmakujú najviac, vždy som rád, keď sa na začiatku tracku objavia ich tagy.

Urobil niekto na SK/CZ drill, vieš o niekom?

Dovolím si tvrdiť, že som spravil prvý čisto drillový projekt v našich končinách. Predtým tu samozrejme boli nejakí borci, čo to robili, ale je ich skutočne málo.

V poslednej dobe tu však všetkým reperčekom zajebalo z Pop Smoke-a a tak samozrejme, že mi môj plug na napi*u reperčekov Mjay (producent) nejakých poslal haha. Ale veď dobre, ja som len rád, že to tu niekto počúva.

V Galaxii Y si bol najprv producent a DJ. Ako si sa dostal k rapu, nevedel si nájsť správnych raperov, ktorí by pasovali do tvojich beatov?

Ani už neviem ako to presne bolo, viem len toľko, že mi napádali dáke punchlines, a tak som sa do toho jedného dňa pustil. Prvý pokus bol takisto do drillu, ale to som aj okamžite vymazal. Prvý oficiálny track, čo mám von, je featuring na Lunovom EP 99.

Ako dlho vznikal projekt Kaufmann, bol to náročný proces? Kde si nahrával?

2 tracky som mal nahraté ešte pred pandémiou, na zvyšných 5 vecí som potreboval asi týždeň, za 3 dni som spravil beaty, za ďalšie 3 som to napísal. V čase pandémie sa mi to veľmi ľahko písalo, keďže som bol nasratý že hnijem doma, takže pre mňa to boli ideálne podmienky, ako to zo seba dostať a trošku sa vyventilovať. Totálna pohodinda. Potom už len stačili dve nahrávacie sešky u Dufusa v Ružomberka, ktorý celý projekt zvukovo ošéfoval a bolo to na svete.

Na EP a hlavne v Outru si sa vyjadril, kto ťa serie na našej scéne. Ceníš, bavia ťa na SK/CZ nejakí raperi?

V outre som len spomenul interpretov, ktorí sa mi nepáčia, nejak špeciálne by som tomu nevenoval pozornosť. Cením Dogma Family, všetkých severanov, hostí na albume a ešte možno tak šiestich ľudí, netreba ich menovať, oni vedia. Potom sú tu pre mňa takí ľudia, ktorí sú zvukovo na tom super, avšak nie je to nič pre mňa, preferujem tvrdosť v trackoch. Vieš ako, musíš vedieť spraviť autotunový track tak, aby to bol banger, nie dáky prvoplánový, možno druhoplánový sranec.

Máš v pláne nejaké spolupráce, beaty pre niekoho, čo máš v pláne na leto?

Plánujem teraz po EP dáke single, objavím sa na nejakých dobrých albumoch a inak mám v pláne na leto trošku sa dať do fyzickej formy, športovať. Potrebujem vyvážiť život. Popritom dúfam, že už budeme obiehať shows s Fobiom a Dymerom v plnom prúde. Po lete klasický workflow, robenie beatov a písanie albumu a diplomovky.

Rozhovor: Krištof Budke ◆ Sleduj Bighorsa na Facebooku a Instagrame

Komentáre

Odporúčame