HIP-HOPRozhovory

Majk Spirit: „Grimaso zo mňa dostal na albume to najlepšie, čo som v sebe mal ako ARTIST“

Majk Spirit nečakane ohlásil svoj štvrtý sólový album. Novinka, ktorá dostala meno ARTIST je kompletne produkovaná DJom a producentom Grimasom a je to ich prvý spoločný album po dvoch dekádach spolupráce. Prvý singel z albumu „KURT“ s Benom Cristovaom už dostal vizuál a videoklip od českého filmára Adama Pavelku si môžete pozrieť tu. V príležitosti nového albumu sme Majk Spiritovi poslali 3 otázky. Prečítaj si jeho odpovede nižšie.

Ruka Hore: Ako sa tento album líši od tvojich už vydaných projektov, čím je iný?

Majk SpiritARTIST sa líši od mojich predchádzajúcich sólo projektov asi vo všetkom. Hlavný rozdiel spravilo to, že je to prvý album, ktorý som tvoril vo vlastnom štúdiu, takže som mal dostatok času a pokoju na kreatívne zmeny počas procesu nahrávania. Najprv to ani nemal byť sólo album, proste som sa rozhodol, že idem tvoriť novú hudbu, a po pár mesiacoch sme zistili, že vlastne máme komplet album. Bol to môj najrýchlejšie vytvorený album a zároveň prvý, odkedy som vo vzťahu. Sú tam lepšie flows a viac melódií, ako na mojich predchádzajúcich sólach. Viac som sa zameriaval na celkový vibe a menej na content. Mám z neho naozaj dobrý pocit.

Grimaso a Majk Spirit, z natáčania klipu „Kurt“. Foto: Mário Biháry

Aké sú tvoje pocity z albumu? Keďže prichádza na začiatku leta, môžeme očakávať viac letný vibe, či to na celkový dojem nebude mať vplyv?

● Mám z neho naozaj dobrý pocit. Asi najlepší, aký som kedy zo svojho projektu mal. Cítim, že som dal svojich 100% a možno sa sem-tam aj prekonal. Tvorenie tohto albumu som si užíval, netlačil som na pílu a nesnažil sa nikoho o ničom presvedčiť. Vždy som radšej vydával hudbu na leto ako na zimu, a ARTIST má určite viacej letný vibe.

Spomínaš, že Grimaso ako producent z teba pri „nahrávaní dostal to najlepšie, čo si ako artist v sebe mal.“ Aký bol kreatívny proces vás dvoch, ako dlho ste tvorili album?

● Je to náš prvý spoločný album za 20 rokov, čo spolu robíme hudbu. Grimo ma pozná ako nikto iný po umeleckej aj po osobnej stránke. Koncom minulého roka sme si prenajali priestor a spravili si vlastné štúdio (Studio Enterprise). Prvá vec, ktorú sme tam nahrali, bol Spirit Animal, a potom aj celý album ARTIST. Veľa vecí sa zrodilo priamo na mieste.

Cover albumu: Juraj Antoňák (THE SOCIAL HILLS)

Napríklad som prišiel s tým, že mám text a potrebujem hudbu s takou a takou emóciou a Grimo mi ju behom hodiny vyrobil. Neskutočne triafal presne tie atmosféry, ktoré som práve potreboval. Inokedy zase Grimo pustil nový beat, čo urobil, ja som sa okamžite chytil a začal vymýšľať, o čom by to mohlo byť a na druhý deň bol hotový song. Veľa z tých najlepších momentov na albume vzniklo v štúdiu pri nahrávaní, napríklad aj refrén na KURTa. Mal som najprv len slohu a keď som ju nahral, tak hovorím Grimovi – poďme vymyslieť refrén… našli sme linku, ale najprv mala úplne iný text.

Grimo na to, že: „Skús to prepísať, nech je to viacej dirty, daj to jak Kurt Cobain”… o pár minút bol nahratý refrén, ktorý teraz počujete v skladbe KURT. Nikdy pred tým sme takto spolu v štúdiu netvorili. Práve preto hovorím, že Grimo zo mňa dostal na tomto albume to najlepšie, čo som v sebe mal ako ARTIST.

_

Rozhovor: Krištof Budke, Stano Fatul / Úvodná foto: Mário Biháry

Komentáre

Odporúčame