NewsPOP

Aj pesničky oslavujú narodeniny… Uplynulo 60 rokov od prvej nahrávky Karla Gotta

Fanúšikovia českého popu si môžu v roku 2020 pripomenúť i množstvo ďalších okrúhlych a polokrúhlych výročí piesní i albumov, ktoré prešli sitom času

Spolu s historicky najvýznamnejším českým hudobným vydavateľstvom Supraphon si v  roku 2020 môžu poslucháči pripomenúť množstvo okrúhlych a polokrúhlych výročí piesní a albumov, ktoré doslova vytvárali dejiny českého popu. Práve tento rok si pripomíname 60 rokov od chvíle, kedy Karel Gott nahral pre Supraphon prvú pesničku a kedy autorská dvojica Suchý a Šlitr začala na SP platniach vydávať svoje hity. Tento rok uplynie 55 rokov od vydania prvej dlhohrajúcej platne Waldemara Matušku, päťdesiatiny oslávi prvý štúdiový album Heleny Vondráčkovej i debutový album ostravskej skupiny Flamingo s Máriou Rottrovou. Päť desaťročí je na svete i prvý singel Věry Špinarovej Music-box, ktorým na seba vtedy 20-ročná speváčka upozornila vo vysielaní stanice Hvězda Československého rozhlasu. Spomeniete si ešte na hit Karla Zicha Máš chuť majoránky, s ktorým získal na Bratislavskej lýre striebornú trofej? Odvtedy ubehlo už neuveriteľných 40 rokov.

Rovnaké štyri desaťročia nás delia od vydania singla skupiny Katapult Vojín XY hlásí příchod, ktorý oslovil predovšetkým mladých mužov vo vtedy povinnej dvojročnej vojenskej službe. Už 35 rokov nás delí od roku 1985, kedy si Hana Zagorová prevzala svojho v poradí deviateho Zlatého slávika a Supraphon jej v tom istom roku vydal hneď tri albumy. Čas sa ale nezastavil ani pre tak populárnu pesničku, akou je už 35 rokov duet Jedeme dál Petry Janů a Petra Jandu… Prejsť sitom času sa za šesť dekád modernej populárnej hudby nepodarilo všetkým piesňam a albumom. Pripomeňme si výročie tých dnes už legendárnych, ktoré nás sprevádzajú životom.

Medzi zlato českej populárnej hudby možno dnes bezpochyby zaradiť hit legendárnej autorskej dvojice Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého Včera neděle byla, ktorý presne pred 60 rokmi nahrala pre Supraphon v štúdiu Domovina Pavlína Filipovská v sprievode Orchestra divadla Semafor. Vinylový singel s touto nestarnúcou pesničkou sa držal v rebríčku najpredávanejších až do 70. rokov. Tento rok v apríli uplynulo 60 rokov od prvého nahrávania Karla Gotta v štúdiu Supraphonu, kde nahral s orchestrom Karla Vlacha v angličtine pieseň Careless Love autorov Williama Christophera Handyho, M. E.

Komentáre

Odporúčame