KLIPPOP

Kapely PETER BIČ PROJECT a ICONITO si uctili Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú

Dnes je ten deň, kedy si pripomíname smutné druhé výročie vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Pri tejto príležitosti sa 5 slovenských inteprétov spojilo, aby si pripravili spoločnú prerábku legendárneho hitu IMAGINE od Johna Lennona, ktorý si môžeš vypočuť TU.

To však nebolo jedinou poctou, pre zosnulú dvojicu, ktorej smrť spojila Slovensko späť do jedného celku. Na túto tragickú udalosť si spomína aj kapela Peter Bič Project, ktorá na svojom stále aktuálnom albume LABYRINT má aj TICHÚ PIESEŇ. Práve k nej skupina vydala nový videoklip, s ktorým si dvoch mladých ľudí s veľkým cieľom, môžme zaspomínať aj my.

Hudbu k skladbe „Čas sa kráti“ napísal Kristián Dufinec a Martin Rusnák, text má na konte Kristián Dufinec a Dušan Plichta. O mix a master sa postaral Peter Jakab v štúdiu Sinus Records. Producentami skladby sú Kristián Dufinec, Martin Rusnák, Peter Jakab a Marián Vojtko. 

„Prvá verzia textu vznikla krátko po vražde Jána a Martiny, celú produkciu piesne sme sa však z viacerých dôvodov rozhodli nerealizovať. Ale teraz, po dvoch rokoch po tejto udalosti, keď sa prirodzene s pribúdajúcim časom dostáva pomaly do úzadia, sme sa rozhodli priložiť ruku k dielu a podporiť iniciatívy, ktoré sprítomňujú odkaz Jána a Martiny. Myslím si, že hudobná tvorba by mala reflektovať nielen príjemné témy, ale aj podstatné spoločenské témy. Tu nejde o politiku. Ide o občiansku vec a poctu dvom mladým ľuďom ktorí museli pre našu krajinu obetovať neprimerane veľa,“ vysvetľuje líder kapely ICONITO Kristián Dufinec.

Pieseň nesie silné posolstvo a ako upozorňuje kapela, nie je politickou objednávkou žiadneho subjektu. „Posolstvo piesne možno vyjadriť v troch rovinách. Prvú rovinu toho posolstva
vyjadruje text refrénu „Nad Tatrou opäť hrmí…“ Odkazuje na skutočnosť, že úkladná vražda novinára a jeho snúbenice, nie je iba nesmiernou tragédiou, ale aj podstatnou a stále nedocenenou dejinnou udalosťou v histórii našej krajiny. Z uvedeného dôvodu sme si dovolili parafrázovať text štátnej hymny, ktorý v minulosti vznikol tiež ako reakcia na podstatné spoločenské udalosti,“ hovorí Kristián Dufinec.

Druhú rovinu reprezentuje recitatív pána Dušana Jamricha, ktorý znie po druhom refréne a končí sa slovami: „zabrániť tak hĺbke času, aby sa na ne zabúdalo.“;„Tento odkaz zvýrazňuje význam každého pripomenutia si odkazu Jána a Martiny v plnej krutosti a čo najväčšej reálnosti tak, aby bol tento odkaz v spoločnosti živý aj po rokoch. Tretiu rovinu posolstva piesne vyjadruje scenár
klipu a záverečné slová piesne: „čas sa kráti nám“. Klip pripomína aspoň z malej časti hodnotu tých najcennejších vecí, ktoré Ján a Martina museli obetovať. „Čas sa kráti“ nám zároveň pripomína našu vlastnú pominuteľnosť a vyzýva k zodpovednému správaniu sa nielen vo verejnom živote či v politike, ale aj v osobnom živote a rodine. Nech podstata hodnôt, za ktoré pri svojej práci bojoval Ján Kuciak a o ktorých svedčil vlastným životom, pretrváva aj v našich každodenných životoch,“ konštatuje Kristián.

Komentáre

Odporúčame