HIP-HOPRozhovory

MINITALK #17 Boki – Každý má za sebou niekoho, čo veľa ľudí nevie

ČO SA DOZVIEŠ V ROZHOVORE

– VIAC O ÚČINKOVANÍ V TALENT SHOW

– AKO ZAČAL S HUDBOU EŠTE PRED SHOW

– NÁZOR / NA HATE ZA ÚČINKOVANIE V TALENTE A ČO MU TO DALO

– AKO VNÍMA VZŤAHY NA SK/CZ SCÉNE

– INFO O PRIPRAVOVANOM ALBUME NA ROK 2020

– VYSNENÁ SPOLUPRÁCA A KOHO CENÍ

Ahoj Boki, ako mám zvykom – najprv ti chcem poďakovať za náš spoločný rozhovor. Začnem po poriadku – tvoje účinkovanie v talent show. Ako vznikol nápad prihlásenia do show, aký bol účel? 🙂

Ahoj, aj ja ďakujem za oslovenie. Bol to nápad mojej mami. Ja som tam nechcel ísť, ale ona ma na to nahovorila nakoniec a teraz som jej za to extrémne vďačný. Chcel som sa troška viac zviditeľniť, ale ani vo sne som nečakal, že nakoniec skončím na 2. mieste. Strieborný booooy 🙂

Predpokladám, že sa asi stretávaš aj s ľuďmi, ktorí sa snažia teba ako umelca, alebo tvoju tvorbu zdiskreditovať tým, že ti tvoj hype buchol práve napríklad v po talent show. Ako to vnímaš ty, aký máš na toto názor ty?

Nič zlého na tom nie je, že som to skúsil cez show. Normálny človek to pochopí podľa mňa a ostatných neriešim.

Ja osobne pozerám na veci tak, že ak je niečo kvalitné, tak je úplne jedno akým spôsobom si to nájde svoju cestu smerom hore, alebo k ľuďom. Oveľa horšie by bolo, keby sa podporuje niečo, čo kvalitu nemá a nenájde si to ani svoju cieľovku.

Presne tak. Dostali ma tam moji fanúšikovia, ktorým sa moja tvorba páčila. Nikto nebol nútený, aby za mňa hlasoval. Vďaka bohu, že mám super fanssss.

Čo okrem financii, boostu, zviditeľnenia sa ti ešte táto show dala, ako človekovi, alebo ako interpretovi? Vieš označiť niečo, čo by si nadobúdal oveľa ťažšie a pomalšie, keby sa v tejto show neocitneš?

Dala mi extrémne skúsenosti. Dodnes mi píšu ľudia, ktorí sa tam chystajú že nech im poradím, alebo že jak to tam funguje, čo majú očakávať atď. Tak samozrejme že by bolo ťažšie a pomalšie všetko… ale pozri sa… kto sa zviditeľnil z ničoho nič bez žiadnej reklamy? Nikto. Každý má za sebou niekoho, čo veľa ľudí nevie.

Tvoje začiatky samozrejme nemajú korene v talent show, prezraď kedy si začal nahrávať prvé skladby, prvé texty, venovať sa hudbe? 🙂

Texty som začal písať v roku 2008, ale  do štúdia som sa dostal až niekedy v roku 2010 cca tuším… už sa ani nepamätám na môj prvý track kks. Mal som najprv skupinu, ale dal som sa na sólo dráhu, keďže chlapci boli leniví a ťahali ma len dole. Dnes si môžem povedať, že to bolo správne rozhodnutie.

Ako by si charakterizoval/označil svoju tvorbu, alebo svoj tzv. rukopis? Každý interpret je niečim svojský, čo je to u teba?

Cením na sebe to, že dokážem urobiť akýkoľvek štýl hudby. Nemám problém si zaspievať, ani zarapovať.

V AUTOMATE si spomínal, že ešte počas finálových účinkovaní si pracoval ako maliar. Aký to bol pocit dať potom výpoveď? Ja si to predstavujem veľmi pozitívne samozrejme, ale neboli tam zmiešané pocity napríklad aj s nejakými obavami?

Bol to dobrý pocit, ale zároveň zlý, keďže som robil so svojim otcom a bratom. Boli sme zvyknutí robiť všetko traja a sralo ma to, že som od nich musel odísť, keďže som mal toho mrte veľa. Obavy samozrejme že sú, boli aj budú, ale nemôžem rozmýšľať negatívne, že to nepôjde, skôr naopak. Makať, makať a ono to neprestane fungovať.

Čo hovoríš na vzťahy v rámci SK/CZ scény? V rozhovore si spomínal, že podľa teba je to tak cca 70% falošné. Máš aj nejaké skúsenosti, na základe ktorých to tak vnímaš? Kľudne vysvetli, nemusíš samozrejme konkrétne :).

To sa dozvieš na novom albume starký :).

Okej, tak poďme teda prebrať tvoj rok 2020. Môžeš povedať čo konkrétne na tento rok plánuješ? Minulý rok 2019 si vydal album VAMOS, kde sa ti podarilo mať hostí ako napríklad Majk Spirit, Dominika Mirgová, Tomáš Botló, Mega M atď. 

Pracujem na novom albume, ktorý sa bude volať BOKMAJSTER. Bude to niečo úplne iné, ako VAMOS. Nechajte sa prekvapiť. 🙂

Máš nejaký pomyselný „vzorec“, ktorý by mal spĺňať taký interpret, ktorý ťa zaujme?

Musí byť zaujímavý, zapamätateľný, melodický a pokorný.

Spomínaš na prvé tracky, albumy, skupiny, MCs, ktorí ťa zaujali a zároveň ešte viac dostali k rapu?

Počúval som Kontrafakt , H16 a LUZU. Raz som si povedal, že kks toto aj ja chcem robiť… aj ja sa chcem vyjadrovať slobodne v skladbách. Prišli prvé texty, nahrávky na mobil a pekne sa to sformovalo, až kým som sa nedostal do štúdia. Nikdy som nešiel tak do štúdia, že by som už nevedel naspamäť svoj text. Musel som byť vždy na 100% pripravený. Za hoďku som dokázal nahrať 3/4 skladby a kvalitne. Album VAMOS som nahral tak rýchlo, že Roman Z. si skoro ani nezarobil haha.

Ktorých interpretov tvorbu v rámci SK/CZ scény ceníš? 

Cením každého, kto má pokoru a má rešpekt voči druhým. Pravdu povediac nesledujem skoro vôbec našu ani CZ scénu, aby som neznel podobne.

Máš v rámci SK/CZ intepretov s niekym „vysnívanú“ spoluprácu? Myslím takú, na ktorej ešte nepracuješ, ale rád by si ju raz docielil?

R.Y.T.M.O, okrem neho ma nikto až tak neoslovuje.

Boki, ďakujem ešte raz za rozhovor, prajem veľa šťastia v hudbe, živote, zdravia a naplnených cieľov. Môžeš tu ešte nechať akýkoľvek odkaz pre kohokoľvek. 🙂

Aj ja ďakujem starký a nech sa darí aj tebe. Na novom albume sa maká, ľudia moji a nezabudnite.. bude to niečo úplne iné! Vamosssss

 

INSTAGRAM: bokmajster

FACEBOOK: Bokmajster

YOUTUBE: BOKIOFFICIAL / BmMusic

 

AUTOR ČLÁNKU: @palobalko

Komentáre

Odporúčame