ČlánkyHIP-HOP

Parlamentné voľby sú za dverami! Vypočuj si TOP politické rapové skladby

Otvoríš YouTube a vyskakuje to na teba z každej strany. Keď videá tvojich obľúbených tvorcov, či hudobných videoklipov zaplavia reklamné kampane najsilnejších politických strán našej domoviny, je jasné, že parlamentné voľby sú už skutočne blízko. 

Voľby do slovenského parlamentu sa uskutočnia už 29. februára, kedy budeš mať aj TY možnosť rozhodnúť o budúcnosti našej krajiny. Podľa čoho sa však rozhodovať? Prikloniť sa k väčšine, či zapracovať na zisťovaní faktov a dať si s tým skutočnú robotu? Tento článok ťa nemá nakloniť na toho, či onoho kandidáta… dnešnou témou budú slovenské rapové tracky, ktoré sa politike venujú priamo alebo len okrajovo a môžu ti prípadne uľahčiť rozhodovanie. Ideme do toho?

Tretí štúdiový album od Pil Ciho tento december priniesol okrem iných bangrov aj tretiu časť jeho kultovej série Peroxid. Tam už od jednotky nájdeme sociálnu tématiku, ale dvojka a najnovší tretí diel skutočne napriamo pomenúvajú veci. PEROXID 3 má viac než 6 minút a vo výsledku ide o skladačku, kde sú dva tracky prepojené úryvkami nahrávky, ktorá v posledných mesiacoch kolovala Slovenskom.

Album 2086 kúpiš stále aj spolu s merchom na našom shope

Jedným z najsilnejších trackov, ktoré boli v súvise s politickou situáciou na Slovensku nahrané, je určite Rytmusov boombap track UŽ BOLO TOHO DOSŤ. Vec vyšla von v roku 2012… ale teraz po ôsmych rokoch toho majú Slováci už naozaj plné zuby a mali by sme sa zamerať na naozajstné zmeny. Kde je moje právo, keď ma vlastný štát okráda? Všetci žiadame spravodlivosť a lepšiu budúcnosť pre nás a naše deti… a pritom najväčšie odhalenia tu musia robiť novinári.

Tým by sme radi priamo premostili k hrozným udalostiam roku 2018, kedy bol na jar zastrelený investigatívny novinár Ján Kuciak so svojou partnerkou Martinou Kušnírovou. Svoje sa k tomu rozhodli povedať aj rapperi a Slovensko sa po tejto „facke“ začalo o čosi viac mobilizovať a bojovať so systémom a sieťou podsvetia spojeného priamo s našou vládou a orgánmi.

Okrem Veca vydal takúto tematickú skladbu aj Majk Spirit. Ten okrem iného povedal vo veci CHCEME PRAVDU aj jednu silnú myšlienku, na ktorú by sme mali myslieť všetci: Nie sme tu my pre politikov, politici sú tu pre nás!

Hoci sa zaoberáme slovenskými parlamentnými voľbami, rozhodli sme sa do nášho zoznamu zaradiť aj skladbu od českých legiend PSH. Tie sa totiž na tracku FUCK OFF spojili s Elpem a kritické bary od našich západných susedov sú veľmi trefné aj pre nás samotných.

Tiež sa ti zdá, že situácia v dnešnej slovenske politike pripomína džungľu? Nezdalo sa to len tebe, pretože na producentskom albume Petra Panna sa presne v tomto duchu vyjadrili v príbehovom klipe aj Kali, Majself a Strapo, ku ktorému sa dnes ešte vrátime!

Vec tu už mal svoju sólo pesničku, ale spolu s Tonom Suchotom ako Ultrazvuk vydali na ich rovnomennom albume song TVÁRE SLOBODY, kde sa na feate ukázala Zuzka Mikulcová. V tomto silnom klipe sme sa vrátili do čias Nežnej revolúcie, na ktorej odkaz a myšlienky sa oplatí myslieť aj teraz v roku 2020

Na samotný záver si dajme track, ktorý môžeš s pokojným svedomím chrstnúť do tváre každému, kto si dovolí vystúpiť pred slovenskú verejnosť a z úst púšťať lži a polopravdy. Strapo sa svojim postojom k politike nikdy netajil, a pokiaľ sme sa aj s tebou videli na jeho koncertoch, určite dobre vieš, o čom píšem. Uzavrime preto tento článok o najsilnejších trackov slovenského rapu spojených s politikou touto záležitosťou. A dňa 29.02.2020 voľme s rozumom a rozvahou!

AUTOR: @stanley_fantasyart

Komentáre

Odporúčame