ČlánkyHIP-HOP

Pil C, Kontrafakt, DMS alebo Gleb? Aký je najlepší rapový album roku 2019?

Začiatok roku 2020 je už v plnom prúde. Za ten minulý sa však toho na slovenskej rapovej scény urodilo naozaj požehnane a vyšla von skutočná kopa kvalitných rapových albumov. Ako je to u nás už takou malou tradíciou, aj teraz si môžme spolu reflektovať na tie najlepšie kúsky. Vybrali sme pre vás desiatku tých najlepších počinov a je len na tebe, ako si ten svoj vlastný rebríček usporiadaš!

Ideme na to?

Ultrazvuk – ULTRAZVUK

Nás chronologický zoznam otvára rapový album oceňovaný širokou verejnosťou, nielen striktnými rapovými fanúšikmi. Dvojica Vec a Tono Suchota totiž vytvorili kombo Ultrazvuk, s ktorým vydali rovnomenný album plný naozaj vydarených trackov. Okrem klasickej zábavy však chalani nezabudli ani podávať výpoveď o spoločenskej situácii v našej krajine z viacerých uhlov pohľadu.

Radikal Chef – FREERIDE 3

Tretí diel svojej už kultovej série Freeride nám o čosi neskôr pripravil samotný Chefkuchar. Radikal Chef vydal FREERIDE 3, ktorý v prvej polovici roku veľa ľudí bralo ako silného adepta na album roku. Podarilo sa mu presvedčiť ťa o tom aj napriek albumom, ktoré nasledovali neskôr?

Gleb – GAUČ STORYTELLING

S Radikalom „súperil“ o najlepší album prvej polovice roka 2019 práve Gleb. Jeho očakávaná štúdiovka GAUČ STORYTELLING nás všetkých rozhádzala solídnym spôsobom práve pre jeho netradičné hudobné podklady. Priznajte sa, koľko susedov ste s týmto vydareným albumom nas*ali vy?

DMS – MDMS

Dať album von v strede leta len tak bez proma, polroka po predošlom? To si môže dovoliť na našej scéne len zopár ľudí, medzi ktorých chalani z crew DMS rozhodne patria. Ich album MDMS sa naisto aj v tvojom rebríčku bije na prvých miestach, keďže takmer všetky tracky sa stali okamžite veľkými hitmi a na koncertoch spôsobujú stále neskutočné peklo.

Kali – AL3 NE

Album, ktorého významy sú rovno dva, vydal aj Kali. Áno, napriek tomu, že pôvodne sme sa na dlhšiu dobu od neho nemali dočkať už žiadnej štúdiovky. Fanúšikovia a životná situácia ho však nakoniec presvedčili, aby svoje rozhodnutie o konci prehodnotil. Ako spečatenie tohto „návratu“ nám daroval svoj desiaty album, ktorým sa už nesnažil nič posúvať vpred. Skôr ako sám povedal, potiahol to o krok späť, nech si fanúšikovia prídu zase na svoje. Podarilo sa mu to?

Pil C – 2086

Za album roka mnohí považujú Pil Ciho tretie sólo. Album s „tajomným“ názvom 2086 bol doslova vymodleným, keďže sa na neho čakalo viac než 2 roky, s tým, že celý rok medzi tým nevydal Pil C vôbec nič. Tracklist je plný bangrov, ale aj temnejších a depresívnych vecí, v ktorých nám Pil C zase raz doručil svoju úprimnú výpoveď. Dokázali ste sa s týmito trackmi stotožniť aj vy?

Momo – OUT.SDR

Nový zvuk, tvrdé rapy a silné klipy, kvalita nad kvantitu? Toho sa aj pri tohtoročnom albume držal Momo, keďže tracklist albumu OUT.SDR obsahoval iba 10 vecí. Za to však ide o to najlepšie, čo sme od Moma mohli očakávať a na albume sme nenašli ani jediný track, ktorý by sme preskočili.

Sima – BOMBÍM

Tretiu štúdiovku vo svojej raketovej kariére nám uvarila aj Sima. Tak ako Momo, ani ona svoj tracklist zbytočne nepreplnila featmi, za to sme však dostali len ten najlepší mix rapácií a spevavých songov. Zase raz dokázala pekne skombinovať egotrip s úprimnou výpoveďou pocitov a je dôkazom toho, že ženský rap má na Slovensku stále viacej podôb.

Kontrafakt – REAL NEWZ

Najočakávanejší album roka 2019? Celkom bez dohadov, veď Kontrafakt zase raz posunul latku a vydal album REAL NEWZ plný nadčasových rapov, ktoré musia poniektorí ľudia ešte o čosi viac pochopiť. Atmosferický rap, poriadny newschool, netradičné spolupráce… za nás jednoznačný favorit na album roka… čo si myslíte vy?

Dalyb – TEEN(R)AGE

Na samotný záver si dáme ešte jednu chuťovku. Po Sameyovom a Zayovom sólo projekte bol očakávaný album aj od Dalyba. Ten v priebehu roka vydal nejaké single a rovnako ako väčšina jeho kolegov, aj on nám v samotnom závere pustil do uší svoju štúdiovku TEEN(R)AGE. Podarilo sa mu svoje rapácie obhájiť v plnej paráde?

Ktorý album je TVOJ ALBUM ROKA 2019? Podeľ sa s nami v komentároch!

AUTOR: @stanley_fantasyart

Komentáre

Odporúčame