HIP-HOPRozhovory

MINITALK #14 Dokkeytino – Nemusí to niekto ani nazývať rap, keď nechce, je to proste hudba

ČO SA DOZVIEŠ V ROZHOVORE

– SPOLUPRÁCE S YZOMANDIASOM, KONTRAFAKTOM, RADIKALOM

– TVORBU DOKKEYTINA, HUDBY A RAP

– VIAC O JEHO INŠPIRÁCII A ORIGINALITE

– AKO VZNIKOL FEAT NA ALBUM REAL NEWZ OD KF, SKLADBA J- LO

– AKO HO OZNAČIL RYTMUS ZA JEDNÉHO Z NAJ TALENTOV Z MLADÝCH

– SOCIÁLNY MARKETING, POTREBUJÚ HO DNES MLADÍ RAPPERI? NÁZOR

– ROZDIEL MEDZI „EP“ A ALBUMOM

 

Ahoj Tino, na úvod ti chcem poďakovať za možnosť spraviť s tebou rozhovor 🙂 . Skús na začiatok prezradiť o sebe niečo v stručnosti a výstižne, pre tých, ktorí ťa nepoznajú, alebo poznajú ešte málo, keďže si celkom nové fresh meno na scéne :).

Wosaap man česť, moje meno je Dokkeytino aka Hakally aka Tinovelly a mám 23 rokov. Pochádzam z Nového Mesta nad Váhom (západ) raprezent, moje mesto ye. Žijem hudbou, duchcím hudbu, beaty, rapy, spevy. Venujem sa aj nahrávaniu, mixu/mastru. Celý track si robím najradšej sám, podľa toho ako to cítim.

Ja osobne som ťa začal vnímať najprv ako beatmakera, keďže niektoré tvoje hudby použil Yzomandias a ďalší členovia labelu MILION PLUS. Si mladý 23 ročný chalan, ako sa ti podarila spolupráca s dnes už najaktívnejším Českým labelom?

Starky, robil som hudby s členmi MILION PLUS napríklad už v roku 2014 Hasanovi.  S ostatnými som sa spoznal niekde na akciách, nepamätám si už presne. Chalani idú veľké bomby, mám radosť keď beat blessnú silnými vokálmi, cením ich štýl, tvorbu a to čo robia.

Minimálne na Slovensku máš špecifický, jedinečný flow. Mám aj taký pocit, že pre bežného poslucháča to môže byť naročnejšie zrozumiteľné. S akými názormi na tvoju tvorbu a flow sa väčšinou stretávaš?

Yes, chcem, aby ľudia spoznali moju tvorbu aj keď nebudú poznať konkrétny track. Vypočujú si to a okamžite vedia, že som to ja.  Mám svoj určitý rukopis, ako v textoch tak aj vo flowe a zvuku. Budujem si svoj štýl do hĺbky, nič nie je prvoplánové, alebo nevyzreté. Mám viaceré alteregá, ktoré sa premietajú v trackoch. Rozumiem a uvedomujem si, že to nie je pre každého a s tým aj počítam. Hudbu robím, aby sa páčila mne, aby som to vedel počúvať, vibovať si. Stretávam sa s mnohými reakciami, ľudia to začínajú chápať a feelovať (cítiť). Na Slovensku však ešte veľa ludí nie. Väčšinou to niekto buď miluje, alebo neznáša. Ide mi hlavne o to, aby v trackoch bolo vyjadrenie mojich pocitov a energie. Aby boli vkusné, mali môj sound a môj rukopis, vždy to ide zo mňa prirodzene. Rešpektujem Hip Hop, aj klasický sound, ale snažím sa robiť niečo iné, niečo fresh. Nemusí to niekto ani nazývať rap, keď nechce, je to proste hudba.

Tvoje flowy sú odlišné, z našej scény v rámci SR/ČR si neviem vybaviť nikoho, kto by mal čo len aspoň podobný flow, či polohu hlasu. Kde čerpáš inšpiráciu k takejto tvorbe? Predpokladám, že to bude mix všetkého čo si v živote mohol samozrejme v hudbe počuť a premenil do svojej podoby. Čo konkrétne ťa podľa teba najviac inšpiruje?

Počúvam najviac Americký rap, ale nemám nejaké konkrétne tracky, z ktorých by som si bral inšpiráciu. Určite mi celkovo svetová hudba, ktorú počúvam dáva nejaký influence (vplyv). To je jasné, že vždy sa na teba niečo nalepí, čo ti je blízke. Pre mňa bol na začiatku vzor hlavne v beatoch – RZA. Keď som začal robiť beaty, robil som aj na MPC klasiku, boom bap, Neskôr to bol Lex Luger, Southside, 808 Mafia. Momentálne ma baví najviac z producentov Wheezy. Čo sa týka rapu, ide to vždy tak prirodzene, počujem beat a napádajú ma hneď melódie, flowy, začnem si do melódie hádzať slová a vzniká to. Nemám rád, keď je interpret príliš inšpirovaný a snaží sa znieť, ako niekto. Vždy sa snažím dať originálny flow, ako to v daný moment cítim.

Máš pocit, že ľudia, ktorí pre to nemajú pochopenie a ani rešpekt, majú nejakú spoločnú vec? Napríklad, že to býva väčšinou skupina ľudí, ktorí celkovo ťažsie prijímajú progres v hudbe, zmenu v hudbe? Možno aj v živote? Keďže niektorí namiesto toho aby povedali, že sa im niečo nepáči, tak namiesto toho označia tvorbu za „hlúposť“ alebo inou urážkou? Pritom to interpret celé zložil vďaka tomu, že nadobúdal rôzne skúsenosti niekoľko rokov? Myslíš teda, že za väčšinou hejtov, je dôvod, že ľudia majú problém prijať zmenu a progres? vývin?

Na Slovensku je podľa mňa nenáročné publikum, podľa môjho osobného názoru. Nepočúvam hudbu odtiaľto, ani ma nejak nenadchýňa, ale mám tu obľúbených artists, ktorých cením. Keď si pustíš nejaké tracky „spozna veľkej mláky“, počuješ, že to vždy posúvali viac vkusne, beaty, flowy, zvuk, v podstate všetko. Ja hlavne nechcem znieť klasicky, ako „Slovák“. Chcem dávať nové stýly, flowy, feeling, byť progresívnejší, pohrať sa s hlasom. Chcem vytvoriť niečo fres, na tieto roky. Veľa ľudí na to nie je ready, nemajú veľmi asi prehľad vo svete hudby, takže im ide odjeXať dekel, keď počujú moje tracky. Ja tomu rozumiem, som s tým OK, ale je mi to jedno, robím to čo ma baví, dostávam aj extrémne krásny feedback a neopísateľnú energiu. od ľudí, ktorí si to idú. Napĺňa ma to ísť ďalej a sypať tracky, Moje tracky ti dajú určité pocity, stav mysle, je to alchémia haha.

Podľa „krstného otca“ slovenskej scény, člena Kontrafaktu, Rytmusa, si označený ako budúcnosť slovenskej scény. Ako jeden z najtalentovanejších členov novej, mladej vlny. Takéto credits, či referencie nedostáva od Rytmusa hocikto len tak a dokonca si aj súčasťou najnovšieho albumu najlegendárnejšej rappovej skupiny KONTRAFAKT – REAL NEWZ. Gratulujem ti, spomínaš si ešte ako prebehlo prvé kontaktovanie a pozvanie k spolupráci na track J LO ?

Fu starky, to si vážím ani nevieš ako. Po všetkých tých rokoch, čo stále robím hudbu, štúdium, prácu, ma to potešilo. Napísal mi Rytmo, či mu napíšem slohu na Kontrafakt a zastavilo mi na chvílu srdce, vravím že Yes idem na to a hneď som to písal. Veľký rešpekt GOATs, OGs za to, že mi dali takúto možnosť, vážim si to a môžem skapať.

Ako následne prebiehalo nahrávanie? Nahral si svoju časť a poslali ste si to nejakým spôsobom? alebo ste sa spolu stretávali počas nahrávania? Dostal si k tomu aj nejaké informácie, aký by si mal mať mood, tému, alebo to bolo celé na tvojom uvážení?

Nahral som to doma na svoj mic, deň na to ako mi poslali beat. Urobil som mixdown, poslal demo, stopy akapiel a dovtedy som nepočul slohy, len Mirezov refrén. Nezamýšlal som sa o čom budem písať, dostal som flow do hlavy a išlo to prirodzene. Dal som to po svojom ako vždy, múza a ideš. Boli s tým spokojní, to ma nakoplo a som rád.

Čo hovoríš na track J- LO celkovo? napríklad na ostatných členov, touto skladbou máš spolupráciu s rappermi, s ktorámi si spolupráce nemal, ceníš ich tvorbu a mal si v pláne spolupráce aj s nimi? Keby si sa „teroreticky“ na albume Kontrafaktu neocitol?

Mám ten track rád, je to pre mňa „ikonický“ a som rád, že môžem byť jeho súčasťou, hodím sa tam podľa mňa hah. Cením si to, cením aj umelcov, ktorí na tom tracku sú, dali oheň, idem si to.

Na tvojom Instagrame si postol ako Siri (Apple hlasový asistent), nájde po položení otázky „Aký je najhranejší track na Slovensku“ – čo iné ako J LO. Haha, výborný nápad, otázka ale znie, počúvaš túto skladbu aj vo voľnom čase sám? Lebo ťa napríklad baví, alebo z iných svojich dôvodov? Alebo nezvykneš počúvať skladby v ktorých si?

Počúvam ten track aj sám a celkovo počúvam aj svoje ostatné skladby. Najviac percent hudby čo počúvam, sú moje skladby alebo beaty, ktoré mám – dorobené, alebo nedorobené. Počúvam v tom chyby a to, čo môžem zlepšiť. Chcem sa posúvať ďalej, nechcem zaspať na jednom mieste.  Chcem ísť hella crazy, nové veci nonstop, hardwork. A ešte k tracku J LO, je to moja asi najoblúbenejšia spolupráca, je to štýl, je to real.

Momentálne máš vydané svoje EP projekty, môžeš prezradiť, aké máš plány na rok 2020? Bude nejaký album? prípadne spolupráca napríklad s Rytmusom, keď na teba takto poukázal v pozitívnom svetle?

Yes, mám za sebou dve sólové EP, plus ďalšie projekty, na ktorých som sme spolupracovali viacerí umelci. Na rok 2020 chcem dať EP, na ktorom momentálne robím. Bude sa niesť v jednom štýle a zase niečo iné, ako som doteraz dával. Možno podobné prvky, nechajte sa prekvapiť, čoskoro to povylieta von, single a celý projekt. Album zatiaľ nechystám, to musí vyzrieť, neviem povedať kedy, keď budem na to ready a budem to cítiť, vyduchcím album. Nechcem zatiaľ prebiehať, uvidíme.

Vieš vysvetliť prečo poslednú dobu vychádza mnoho EP? Ako vysvetliť bežnému poslucháčovi rozdiel medzi EP a albumom?

EP (Extended play) – je podľa Wikipédia zoskupenie skladieb cca do 30 minút a nemusí to byť komplexné dielo, ako album. Ja osobne chcem EP-čkami vyjadriť určitú tému, určitý štýl. Keď budem ready, dám von celý album, to už chcem aby bolo niečo veľkolepé, niečo veľké a komplexné. Keď už niečo ideš nazvať debutový album.

Poslednú dobu vnímam, že na Slovensku je celkom veľký boom s novými MCs teda interpretmi, možno je to tým, že dnes je jednoduchšie si zaobstarať podmienky pre nahrávanie, štúdio ako pár rokov dozadu. Na druhej strane je tým ale aj väčšia konkurencia, ako ju mali rapperi predtým. Myslím, že ťažko povedať, že teraz je to jednoduchšie. Ty si ale prerazil extrémnym tempom, v tvojom veku máš spolupráce s Kontrafaktom, Radikalom, labelom MILION PLUS, OTIS (H16), pracuješ s mladými aktuálnymi MCs. Skrýva sa za tvojim úspechom aj práca so sociálnym marketingom? Alebo sa plne venuješ len hudbe a toto nechávaš na prirodzený vývin?

Vieš čo, ja robím hudbu už asi 10 rokov, nahrávať som začal v USA v roku 2015 cca, keď som tam pracoval. Kúpil som si tam mikrofón, lebo ma už vtedy začali napádať flowydo beatov, riadky atď. Jednoducho milujem hudbu, milujem rap a prišlo to. Viac som sa začal dávať do povedomia, keď som duchcil sólo tracky, potom prišli aj nejaké nečakané spolupráce. Ja konkrétne marketing nejak moc neriešim, čo je možno aj chyba. Hádžem to proste von medzi ľudí, keď je to kvalitné, skôr či neskôr sa to medzi ľudí dostane. Veľa vecí oblo za tie roky nedocenených, takže ja verím, že už to príde a naberie dosah a docenenie. Uvidíme, hard work nonstop, vieš čo myslím.

Aký máš pohľad na to, ak interpret pracuje aj na svojom sociálnom marketingu? Ja osobne si myslím, že na tom nemusí byť nič zlé, pokiaľ sa to používa len preto, aby mu to pomohlo ľuďom ukázať – „aha, som tu a robím hudbu“ napríklad, s tým, že ľudia toho interpreta predsa tak či tak už budú ďalej vyhľadávať a počúvať, len ak sa im predsa bude jeho tvorba páčiť, alebo podľa teba by sa umelec v hudbe mal zaoberať len hudbou a vynechať niečo takéto?

Prečo nie, je to len výhoda, keď niekto niečo také vie, alebo má na to ľudí. Neodsudzujem to, keď niekto ide za niečim, duchcí to. Páči sa mi to, netreba zaspávať, alebo žiť v jaskyni. Sociálne siete sú teraz všade, všetko, takže toľko.

Ktoré albumy boli pre teba v rámci Slovenska resp. Česka, ktoré si si vypočul a zároveň ťa aj bavili? 

Keď som začál počúvať rap, počúval som hlavne Amerických intepretov – WU TANG, Gang Starr, Eminem atď.. ale na Slovensku som ako prvých zaregistroval asi Názov Stavby, Kontrafakt, H16 a podobne. Pamätám si, že som si šiel albumy ako BENGORO, H16 – Čísla nepustia.

Tino, ďakujem ti za odpovede na moje vyčerpávajúce otázky :D.. prajem ti veľa šťastia, úspechov v živote a smaozrejme aj pekné sviatky. Snáď sa ešte uvidíme v rozhovoroch aj s kamerou. 🙂

Ďakujem starký aj ja za možnosť, tiež ti prajem nech sa darí a hezký svátky ma mén. 🙂

 

INSTAGRAM: Dokkeytino

FACEBOOK: Dokkeytino

YOUTUBE: Dokkeytino

 

AUTOR ČLÁNKU: @palobalko

Komentáre

Odporúčame