EventySlovensko

Legendy britského grime a hiphopu FOREIGN BEGGARS oznámili koniec. Ktoré tracky nám zaručene ostanú v playlistoch?

Trio Metropolis, Orifice Vulgara a DJ NoNames formovali zvuk britskej undergroundovej scény dobrých 17 rokov. Od ich prvého releasu, ktorý sa niesol v duchu klasického rapu a boombapu sa postupne ustálili jednou nohou v hiphope a druhou v elektronických žánroch ako grime, UK garage či dubstep. V týchto týždňoch Foreign Beggars absolvujú rozlúčkovú tour, počas ktorej nevynechajú ani slovenských fans a do Bratislavy zavítajú už 30. novembra na zimný Uprising.

Keďže s poslednými koncertmi chystajú chalani aj posledný album, ktorý by mal vyjsť koncom tohto roka, pozreli sme sa späť na ich najúspešnejšie tracky a tie, ktoré určili smer ich ďalšieho hudobného vývoja.

Prvou povestnou lastovičkou, ktorá bola predzvesťou ďalšej tvorby Foreign Beggars, bol single Crypt Drawl a eponymná skladba z roku 2005. Aj keď ich debut Asylum Speakers bol skôr jasne orientovaný na UK hiphop, množstvo spoluprác, ktoré sa na ňom objavili, jasne hovorili o tom, že chlapci sa neboja experimentovať a radi si prizvú k nahrávaniu pestrú plejádu producentov aj beatmakerov ktorí im otvoria dvere k novým žánrom.

Prelomovým rokom bol pre Foreign Beggars jednoznačne 2009 a ich release United Colours of Beggatron. Práve na ňom sa objavil aj track Contact, na ktorom spolupracovali s vyhlásenou holandskou dnb formáciou Noisia. Tento produkčne pestrý a hudobne prepracovaný album otvoril triu dvere na veľké pódiá a nasledujúci rok strávili na festivaloch a predskakovaním menám ako Snoop Dogg, De La Soul či Prodigy.

Kým predchádzajúce albumy si kapela vydávala cez vlastný label, úspech Beggatronu neušiel pozornosti svetových producentov a trio si mohlo začať vyberať spomedzi ponúk, ktoré im pristávali denno-denne na stole. Zmluvu na ďalší album podpísali nakoniec s vydavateľstvom Mau5trap známeho elektronického producenta Deadmau5. Fanúšikovia sa tak dočkali v roku 2012 releasu s názvom The Uprising, z ktorého skladba See the Light skončila aj na soundtracku FIFA 13.

Od svetových spoluprác to bol už len kúsok k tomu, aby sa kapela presunula z Londýna do nahrávacích štúdií Redbull v Los Angeles. Práve tam nahrali takmer všetok materiál z ich EPčka Modus, na ktorom spolupracovali s Alixom Perezom, známym belgickým dnb producentom a DJom.

Niektoré spolupráce sú rozhodne z tých vydarenejších a tú s Alixom si zjavne trojica cenila viac, keďže aj na ich poslednom albume 2 2 Karma sa v role producenta objavil hneď pri niekoľkých trackoch. Na albume sa však objavuje celá plejáda zaujímavých mien ako Kojey Radical, Kate Tempest, Flux Pavillion či OG Maco a Black Josh.

Pár pamätníkov si možno zažilo na vlastnej koži prvú slovenskú show Foreign Beggars na letnom Uprisingu v roku 2011. Ak ste tam neboli, tú rozlúčkovú, ktorá sa udeje poslednú novembrovú sobotu v Ateliéri Babylon, si určite nenechajte ujsť. FB EVENT nájdeš TU a vstupenky zakúpiš na TOMTO LINKU

Komentáre

Odporúčame