ČlánkyPOPROCK

Dnes je 30 rokov od Nežnej revolúcie. Pripomeň si ju spolu s nami s jej najzásadnejšími skladbami

Dnešný deň patrí pamiatke jedného z najvýznamnejších prevratov v histórii našich dvoch susedných krajín. Vtedajšie ČeskoSlovensko si dokázalo 17.teho novembra 1989 vybojovať svoju slobodu… a to celkom bez násilia. Dnes je teda deň, kedy si spomíname na Nežnú revolúciu, od ktorej ubehlo presne 30 rokov. 

Napriek tomu, že veľa z nás v tej dobe možno ešte ani nebolo na svete, udalosti našej minulosti takéhoto kalibru by sa mali dostať do povedomia úplne všetkých. Čo ma privádza k smutnému zisteniu, že veľa mladých ľudí to berie len ako čosi čo bolo a slobodu, ktorá bola vybojovaná pred tridsiatimi rokmi si neváži. V rámci šírenia odkazu, ti však o tom píšeme i my, pretože nám čosi také naozaj nie je ľahostajné.

Noviny.sk

Predsalen sme však hudobný portál, preto by sme sa radi pozreli do minulosti na priebeh Nežnej revolúcie z nášho uhla pohľadu. Teda si pripomenieme hudobnú časť tejto významnej udalosti, ktorá pomohla k jej celkovému vplyvu. A na samotnom čele všetkých skladieb, ktoré zazneli počas nenásilných protestov… stojí skladba fotografa, folkového pesničkára a disidenta Ivana Hoffmana. Pieseň SĽÚBILI SME SI LÁSKU sa v podstate stala akousi neoficiálnou hymnou Nežnej revolúcie.

Napriek všetkej tej mierumilovnosti, bolo treba ukázať i silu. A tá sila nespočívala len v ľuďoch, ktorých sa zhromaždili na námestiach, ale aj v skladbách napríklad od známej kapely Tublatanka. Tá nielen pomohla s ozvučením protestov už počas prvých dní, ale pomohla i svojou skladbou PRAVDA VÍŤAZÍ, na ktorú si všetci taktiež dodnes veľmi silno pamätáme.

Pavol Braxatoris a Gejza Dusík vytvorili spoločne pieseň NAJKRAJŠÍ KÚT V ŠÍROM SVETE, ktorú vo svojom podaní predviedol počas revolúcie uznávaný slovenský operný spevák Peter Dvorský. Vdýchol jej tak nový život a zároveň tak vyjadril obrovskú podporu pre udalosti Nežnej revolúcie. Preto v dnešnom článku Peter Dvorský chýbať rozhodne nemohol.

Ak by sme chceli ísť ďalej, medzi najzásadnejšími hudobníkmi revolúcie by sme našli aj Jara Filipa s Milanom Lasicom, Roba Grigorova, Jaromíra Nohavicu, či Karla Kryla. My sme na všetky tie veľké skutky nezabudli… spomíname na to nielen v tento deň, ale držíme to v sebe stále. Preto mám aj pre teba odkaz… NEZABUDNI.

AUTOR: @stanley_fantasyart

Komentáre

Odporúčame