NewsPOP

Legendárny KAREL GOTT je mŕtvy. Vypočuj si najväčšie maestrove hity…

Veľká rana pre fanúšikov muziky českej hudobnej legendy… Sám Karel Gott, ktorý tento rok oslávil krásne 80.te narodeniny nás opustil v utorok krátkou pred polnocou. Jeho stav bol za posledné obdobie relatívne ustálený po minuloročných zdravotných problémoch. O maestrovej smrti informovala verejnosť Karlova hovorkyňa pre ČTK.

O tom, že Karel Gott bol skutočne legendou, asi nemôže byť žiadnych debát. Svojou hudobnou produktivitou nás zásoboval takmer celých šesť dekád a na svoje konto si za ten úctyhodný čas pripísal až 42 Zlatých slávikov a takisto aj nespočetné množstvo iných cien. Jeho celoživotné hudobné dielo je preplnené tými najlegendárnejšími hitmi, z ktorých sme pre teba tie najikonickejšie vybrali pri príležitosti spomienky na maestra…

V kariére Karla Gotta sme sa stretli s veľa prerábkami svetových hitov, ktoré v jeho podaní zneli často dokonca lepšie a silnejšie, než ich pôvodné verzie. To isté sa dá povedať aj o prerábke legendárnej nemeckej kapely Alphaville. Nech je dnešná informácia akokoľvek smutná… všetci vieme, že Karel Gott je vďaka svojmu veľkému hudobnému dielu jednoducho nesmrteľný. A hlavne… stále mlád

Takmer každý jeden z nami vybratých songov Karla Gotta je extrémnou dávkou nostalgie. Svoje o tom bude vedieť samozrejme aj Dara Rolins, ktorá vo svojich jedenástich rokoch stála po Karlovom boku v ich spoločnom duete Zvonky štestí… vtedy ešte ako Darina Rolincová. Hoci sa skladba dostala aj svojej nemeckej verzie, celému vtedajšiemu ČeskoSlovensku sa do pamäti táto legendárna záležitosť zaznamenala určite už nastálo.

Karel by určite nechcel, aby sme sa s ním lúčili v pochmúrnej atmosfére. Zanechal tu predsa po sebe toľko pozitívnych singlov, že pri ich počúvaní sa to snáď ani nebude dať. Napriek smútku si však veselo spievajme aj také hity ako song Kávu si osladím, ktorý vznikol ešte v roku 1972 v spolupráci so svojím blízkym hudobníkom a textárom, Jiřím Štaidlom.

„Pustím svůj žal zadními vrátky a půjdu zase klidně o dům dál…“

O rok skôr než predošlá záležitosť vyšla von ďalšia legendárna nahrávka, ktorá takisto svetom kolovala aj vo svojej nemeckej verzii. Karel Gott často spieval o romantických príbehov, láska, či výnimočnej žene. Singel Lady Karneval pre Karla zložil taktiež nebohý Karel Svoboda a Gott s ňou dokonca reprezentoval ČeskoSlovensko na festivale v samotnom ďalekom Riu.

Každé Vianoce nás už nespočet veľa rokov sprevádzajú na televíznych obrazovkách klasické rozprávky. Medzi tie najzásadnejšie patrí určite Tři oříšky pro Popelku, kde sa ukázal na soundtracku aj song od božského Káju… Kdepak ty ptáčku hnízdo máš.

Písal som o singloch, ktoré Karel venoval ženám. V tých najromantickejších sa nachádza skladba Když muž se ženou snída. Z tejto skladby mám zimomriavky asi pri každom jednom. Vieš tú noblesu precítiš spolu so mnou?

Hoci som vyššie písal o Karlových singloch venovaných ženám… jednu zo svojich posledných veľkých piesní venoval práve tej poslednej a pravej žene svojho života. Nostalgický singel Ta pravá vlani opisoval jeho dovtedajšiu bohatú hudobnú kariéru ale hlavne lásku k svojej žene a deťom.

V roku 1987 otváral tracklist albumu POSEL DOBRÝCH ZPRÁV výnimočný singel Zůstanu svůj. Hoci bol celý album samozrejme naplnený skvelými pesničkami… iba táto jedna sa navždy zapísala do sŕdc nás všetkých.

Párkrát som už dnes spomenul, že Karlove songy kolovali aj vo svojich nemeckých verziách. Bolo to samozrejme kvôli tomu, že sa mu ako jednému z mála vyvolených podarilo preraziť aj na nemecký trh. A jednou z tých najväčších nemeckých piesní bola určite dobré známa Včelka Mája.

V máji tohto roku uzrela svetlo sveta jedinečná skladba, ktorá Karel nahral spolu so svojou dcérkou Charlotte Ellou. Myslím si, že niet lepšej pesničky, ktorou by sme tento krátky zoznam vedeli dôstojne ukončiť…

R.I.P.

AUTOR: @stanley_fantasyart

 

Komentáre

Odporúčame