HIP-HOPRozhovory

MINITALK #6 Delik – Momentálne je to pre mňa uzavreté

ČO SA DOZVIEŠ V ROZHOVORE

– ČO DELIK A RODINNÝ ŽIVOT, BUDE OTCOM? 🙂

– VYJADRENIE K ROZPADU SKUPINY MOJA REČ A AKTUÁLNE POCITY

– VNÍMANIE HUDBY A VÝVOJU RAPU OČAMI DELIKA

– KOHO CENÍ ZO SLOVENSKEJ SCÉNY

– KEDY A AKÉ CD CHYSTÁ VYDAŤ

 

Ahoj Delik, na úvod by som otvoril s tebou troška osobnejšie témy, do čoho vrážaš svoj čas najčastejšie ak sa nejedná o hudbu? Na tvojom Instagrame som videl nejakú fotku, kúpil si hroznový sad?

Haha, tato pestuje hrozno, ja som v štúdiu, alebo hrám futbal, basket, občas vybehnem von s boys, nič extra.

Aký je momentálne tvoj život? kde napríklad žiješ? máš nejaký vzťah? Ako by si v skratke opísal to, čo momentálne žiješ?

Handlová 4ever, mám ženu, mali sme 5 ročné výročie, čakáme práve prvé bábo – dievčatko. Žijeme v dome, pohoda, žiadny stres, som v celku spokojný parchant.

Z textov v tvojej tvorbe počuť často punchlines, ktoré majú spojitosť často s tvorbou z filmov, kníh, evidentne v tom máš nejaký prehľad. Máš niečo momentálne rozčítané? Prípadne, aké knihy by si odporúčil z vlastnej skúsenosti?

Idem si znova Kinga – Temná Vež, Zaklínač od Sapkowského je popiči. Rád čítam životopisy zaujímavých ľudí, športovcov, hercov, hudobníkov. Minule som sa dostal k dobrej knihe, volalo sa to nejak – „dúmyselné umění, ako mít všechno u prdele“, alebo tak nejak, skvelé čítanie.

Sleduješ filmy? seriály? Aké žánre preferuješ a čo hovoríš na boom okolo nového seriálu Černobyl?

Seriály idem mocne, Černobyl bol OK – dalo sa. Moji favoriti sú Peaky Blinders, Snowfall, Game of Thrones – prvé štyri série, Preacher, Rick a Morty, Archer. Teraz má výjsť Zaklínač na Netflixe – to sa teším. Inak si posledné roky idem veľkým štýlom Anime, tam je toho na desať životov.

Obaja sme fanúšikovia FC Liverpool haha, prežíval si nejak titul Ligy Majstrov pre Liverpool? V niektorých trackoch sa u teba nájdu aj spojitosti s klubom, prečo práve Liverpool?

Ja som tak nejak dlho nefandil nikomu a zároveň všetkým, kým som nevidel finále Ligy Majstrov v Istanbule. Keď to začalo, tak som držal palce AC Milánu – Maldini, Ševčenko atď, ale počas zápasu som sa zalúbil do Stevieho Gerrarda, Liverpoolu a odvtedy mi to ostalo. Bol som pár krát na Anfielde a Škrtel mi raz v Anglicku krstil album, to sú nezabudnuteľné momenty.

MOJA REČ: Približne pred dvoma rokmi si sa v jednom rozhovore vyjadril, že Moja Reč už fungovať nebude, aspoň nie za tvojej účasti. Zmenil sa v tomto smere tvoj pohľad? Resp. existujú nejaké veci, na základe ktorých by si zmenil svoje rozhodnutie, alebo je z tvojej strany naďalej vylúčená akákoľvek spolupráca v rámci skupiny MR?

Chalanov nestretávam, neviem vôbec čo sa deje u nich, iba čo občas niekde začujem. Predsa máme kopu spoločných známych. Neviem čo by sa muselo stať, asi koniec sveta, vymazanie pamäte ľudstva, znovuzrodenie, prerobenie ľudí na stroje, ovládnutie sveta sfanatizovaným fanúšikom Mojej Reči, čo by nás prinútil k fungovaniu pod hrozbou násilia na našich tetách a dušiach? Neriešim to, ako vraví sa nikdy nehovor nikdy, len mňa stále bolí niečo v mojej duši a mojom srdci, keď si spomeniem čo sa odohralo, takže fuck it.

Myslíš, že je pravdepodobné, že by postupom času mohli tie emócie ochladnúť a dôvody na rozpad vystriedať všetko čo ste spolu zažili, vytvorili, spoločná cesta k hudbe, alebo u teba je to teda uzavretá vec?

Neviem, možno som proste zmrd čo nechce zabudnúť, alebo neviem zabudnúť, alebo sa nesnažím dosť. Momentálne je to pre mňa uzavreté.

Mohol by si konkrétnejšie povedať, z tvojho uhla pohľadu, čo je za rozpadom MR?

Neopraviteľné rozmr*ané medziľudské vzťahy.

Za sebou máš už tvorbu množstva projektov, ak sa nemýlim, tak 8 sólo a 7 skupinových CD nosičov, vrátane Dema. Ktoré obodbie, by si z tvojich projektov označil, za také najlepšie a prečo? 🙂 

Sloboda – bola super, na tú spomínam rád, aj na Rozlúčku so slobodou u Ega v Piešťanoch s Haha Crew a Glebom, všetko malo niečo do seba. Samozrejme na začiatku s chalanmi z MR a Komplot, to bolo niečo špeciálne. S Benem ten projekt bol super zážitok, hádam sa dokopeme aj k dvojke a s Grimasom sa mi robilo dobre, to je veľký šéf.

Ako dopadli tvoje posledné projekty? Teda MVP a Mníška v sexshope, vedel by si to nejak stručne porovnať?

MVP cením veľmi, aj keď pár songov by som tam už dnes nedal, ale to patrí k tomu. Mníška je podľa mňa veľmi popiči vec, moje baby, robiť toto – bolo najviac srandy v štúdiu čo som kedy mal a sú tam klenoty. Fans v poriadku, aj keď nebol ani jeden z tých albumov na úrovni Slobody, čo sa týka čísiel, ale k tomu prispela aj tá situácia okolo MR, fans by chceli Moju Reč a ja tomu úplne rozumiem. V podstate som zase začínajúci madafaker, každopádne stále z toho žijem a to je najviac odmena pre mňa, stále žijem svoj sen, robím sick music každý deň, čo chceš viac.

Čo hovoríš na vývoj rapu, ako sa poslednú dobu menia texty z hlbších výpovedných na plytšie a energiu interpreti za to vložia ako keby navyše do techniky, flowu, moodu, atď.. Dáva táto tzv. „zmena“ poslucháčom podľa teba viac dobrej hudby, alebo skôr naopak? Otázku kladiem skutočne nestranne, len ma zaujíma tvoj pohľad na to.

Toto je komplexný shit, dalo by sa o tom kecať rok. Ja riešim hlavne seba a už dávno som si prestal dávať nejaké obmedzenia a hranice. Keby sa nikam neposúvam, tak to nemôžem robiť, asi by som sa zbláznil. Snažím sa to robiť uvolnene, často sa to odvíja a často sa to odvíja od beatu. Mám rád aj premyslené a hlboké texty, témy a aj čisté spiteriny, vyflowované, keď majú dobre punche.

Ak si vezmeme rôzne kategórie umení, ako napríkald hudba, filmy, knihy, obrazy atď., tak v posledných uvedených sa absolútne nezakladá na skutočných udalostiach či príbehoch. Kedysi, bolo čo si spomínam mnoho ľudí, ktorí si tvrdili, že texty rappera musia byť real, musia byť jeho a musí mať tie story odžité, je to podľa teba dôležité? Myslíš, že v hudbe a konkrétne v rape by sme mali robiť takýto rozdiel?

Každý si to môže robiť podľa seba, to je na tom to nádherné. Ja neuznávam žiadne obmedzenia a pravidlá v živote, ani v hudbe, ako sa cítiš, tak to sprav. Keď si pozrieš moje veci, tak je tam všetko, filmy, príbehy, zveličovanie, osobné veci, uletené pi*oviny, rap o rape, to na čo som mal práve chuť. Hlavne to musí baviť mňa, potom to možno bude baviť aj niekoho iného.

Téma Ghostwriting (keď rapper použije text, ktorý mu napísala úplne iná osoba), tvoj názor na takéto zakomponovanie do tvorby?

Je mi to jedno, ja si píšem svoje zatiaľ.

Sleduješ scénu aj v rámci SR/ČR? Spomenul by si nejakých interpretov, skupiny, alebo albumy spomedzí „nových“ ktoré ceníš?

Určite Gleb, toho som fan, Samey ma vždy bavil, Ego a ešte nesmiem zabudnúť P.A.T., to je maestro lyrik.

Na tvojich sociálnych sieťach som si všimol, že sa bliži k tvojmu novému projektu. Ak som dobre pochopil, tak sa jedná o Mixtape. Aké informácie by si nám mohol o tvojom pripravovanom diele povedať? 🙂 

Yeah, robím Tape TTT (Trash Talk Tape). (Viem, že Schoolboy vydal Crashtalka, ale ten názov som mal už dlho). Budú tam čerstvé beats od mlaďasov ako Mjay, Ocho, Dirty Panther, Wagos, Danem, Tomass. Čerstvý rap, nejaký hostia, ktorých cením. Mám kopec muziky, ktorú som nevydal a ostane nevydaná, chcel som ju použiť, ale nakoniec som spravil úplne nové bangre. Malo to byť niečo na vyplnenie, kým spravím album, ale nakoniec je to najviac fresh hudba, čo som zatiaľ spravil. Žiadne obmedzenie a neni to moc pre deti no…

Chystáš k albumu následne aj tour? koncerty, merch?

Všetko možné, už to bude vonku, takže ľudia sa všetko dozvedia klasicky.

Môžeme očakávať pred vydaním aj nejaké pilotné single? alebo nejaké klipy k trackom z Tape-u?

Yes sir, spravili sme takú pohodovku na track OG a ešte chcem asi dva, taký je plán. OG je prvý singel, potom snippet a potom výjde von Tape a potom sa uvidí.

Delik, ďakujem ti za rozhovor a čas, ktorý si si na to našiel, za fans ti určite môžeme poďakovať za hudbu a zábavu, ktorú nám ňou dávaš, nechávam ti ešte priestor na nejaký odkaz 🙂 a prajem ti, nech sa ti darí, aj rodine a nech sa MR raz vráti :).

Mám vás rád, checknite TTT a bavte sa, pisss out.

 

INSTAGRAM: Delikxxx

YOUTUBE: DelikX

FACEBOOK: DelikX

 

AUTOR ČLÁNKU: @palobalko

Komentáre

Odporúčame