HIP-HOPRozhovory

MINITALK #5 Supa – Nenechajte si tlačiť do hlavy cudzie názory bez toho, aby ste sa nad tým zamysleli

ČO SA DOZVIEŠ V ROZHOVORE?

– ČO OKREM SVOJEJ TVORBY SUPA ROBÍ, AKO ŽIJE

– AKO SI SKUPINA MOJA REČ PO ROZPADE PODELILA ZNAČKU, ČI PROFILY

– AKÝ NOVÝ PROJEKT PRIPRAVUJE, ČO BUDE BÚRKOVÁ SEZÓNA

– ČO ODPORÚČA MLADÝM, ZAČÍNAJÚCIM INTERPRETOM

– AKO PREBIEHA TVORBA TRACKU

– NÁZOR A POHĽAD NA RAP, ČI HUDBU AKO TAKÚ

 

Ahoj Supa, som rád, že si si našiel čas na náš MINITALK. Prezraď, ako sa máš? ako si trávil svoje posledné obdobie?

Čao. Mám sa pomerne dobre a väčšinu času trávim s novou priateľkou a samozrejme hraním koncertov. Taktiež pôsobím v klube Hopkirk (čo je v budove YMCA v Bratislave), ako produkčný a to mi vyplňuje denne tiež nejaký čas.

Poslednú dobu si všímam, že pre interpretov určite nie veľmi obľúbená otázka, ale predsa by som ti ju položil, ako vzniklo tvoje meno SUPA, má to nejaký svoj príbeh?

Áno, total neobľúbené aj u mňa. Nie je to nič zaujímavé tak to preskočím, či sa už niekto nahnevá alebo nie, sory.

Téma MOJA REČ bola už riešená v mnohých rozhovoroch, nebudeme ju v tomto našom rozhovore veľmi rozoberať, keďže tvoje vyjadrenia už boli. Jednu otázku by som ale predsa mal, ako skupina ste mali na Facebooku a Youtube spoločný profil MOJA RECORDS, ktorý dnes ako môžeme vidieť vydáva a postuje už len tvoju tvorbu. Dospeli ste spoločnou dohodou, alebo nejakým iným spôsobom, že na stránke predtým spoločnej skupiny, dnes už nachádzame tvorbu len Supu a J. Engerera?

Áno. Delik sa po tom, ako sme havarovali vyjadril že nemá záujem a ani si nerobí nárok na nič čo ako MR vyšlo. Pochopiteľne sa všetky dohody ktoré vznikli predtým plnia (honoráre z predaja albumov atď), ale MOJA RECORDS ostala našou značkou. Názov je môj a Jožiš vlastní nahrávacie štúdio.

Ako vnímaš zmenu textov v rapových skladbách? Ja a aj moje okolie to aspoň tak vnímame, že texty začínajú akoby vytrácať svoju message, hlbšiu story ako niekedy. Týmto nechcem zastávať jednu zo strán, ja osobne si nájdem svoje v jednej aj druhej možnosti, chcem len ľuďom priblížiť tvoj pohľad na túto zmenu, ktorá sa deje už nejaký čas.

Hlavne počúvajte hudbu. Tým myslím všetky štýly čo vás bavia. Keď sa to nedeje tak ste chudobný a nemáte z čoho čerpať. Hip Hop je fúzia mnohých štýlov a keď počúvaš len to, tak ti nedochádzajú súvislosti a si ako človek ochudobnený.

V roku 2004 si bol tiež tvorcom Dema Mojej Reči, minimálne od tohto uvedeného roku tvoríš hudbu, čo je k dnešku už 15 rokov. Ja by som sa ťa, ako ostrielaného člena SK scény rád spýtal.. čo je pre interpreta také, povedal by som najnáročnejšie, keď tvoríš projekt, EP alebo album? Sú mladí rapperi, ktorí majú možno problém o čom začať rapovať, možno mávajú problém, že si ťažšie hľadajú financie, spolupráce, ktoré ich posunú, niečo im dajú atď. Čo je takou najnáročnejšou vecou, alebo krokom, keď tvoríš projekt ty?

Pre mňa je hlavná téma, aj keď niekedy je to prúd myšlienok, ktorý rovno píšem a čakám kam ma to zavedie. Najdôležitejšie je, aby si bol autentický. Aby keď začneš rapovať, tak každý vedel, že si to ty. To väčšine rapperov chýba. Kúsok z toho, kúsok z hentoho a minimum osobitosti. Ľudia celkovo nevedia byť samými sebou.

Ako vzniká celkový track u teba? dostaneš najprv hudbu? Potom spravíš text? Alebo máš hotový text a máš nejakú požiadavku na tvorbu hudby, ktorá sa ti do toho hodí? Druhú vec v tejto oblasti by som sa spýtal, akým spôsobom píšeš texty? Kopne ťa dajme tomu múza, ideš si sadnúť a napíšeš text za pár minút? alebo?

Mám plný fón rytmov, tém a celkovo nápadov, ktoré potom používam keď počúvam beats. To sa deje ale vtedy ak ma rovno do hudby čo počúvam, nenapadne rovno celý koncept a text.

View this post on Instagram

Moji fans su najviac ? #MR #mojarec

A post shared by Volt Amper (@supa_mojarecords) on

Ak sa nemýlim, v istých médiach si prezradil, že chystáš EP. Prezradíš prosím ťa okolo projektu niečo viac? napríklad počet trackov, hostia, názov, čokoľvek?

Áno. Pracovný názov je BÚRKOVÁ SEZÓNA a ešte neviem koľko tam bude trackov, ale mám niečo napísané a mám témy a momentálne zbieram hudby. Teším sa na nové nahrávanie a nemám poňatie koho tam chcem pretože to viem vždy až keď nahrám track, ale vždy robím rád s ľuďmi, s ktorými sa mi to osvedčilo a aj s ľuďmi, s ktorými som ešte nerobil takže… uvidíme.

Asi ťažko povedať, ako následne naložíš s projektom, keďže ešte nie je ani von, ale predsa len, môžeme očakávať aj nejaké koncerty resp. tour?

Budem sa snažiť, aby ku tomu bola aj tour. Už s niekym predbežne rokujem.

Viem, že máš rád knihy, pochopiteľne aj hudbu. Predpokladám, že máš nejaký vzťah zrejme aj k filmom a kinematografii ako takej. Aký je tvoj názor na to, že interpret v rape napíše text, ktorý má napríklad story, message, ale nie skutočnú, resp. nie, ktorú má on svojimi skúsenosťami odžitú, ale si ju vymyslel alebo použil story inej osoby. Pýtam sa preto, lebo hudbu môžeme zaradiť medzi kategórie, ako filmy, knihy, obrazy a tieto kategórie v tvorbe niesu založené len na skutočnosti. Aký máš ty na toto pohľad?

Ja celkovo v umení hľadám moment keď si poviem, že takto som sa ešte na vec nepozeral a to ma baví najviac. Takže mi nevadí, ak je to vymyslená story, pokiaľ ma to tak povediac nakŕmi. Netreba sa obmedzovať. Treba byť kreatívny.

Supa, ja ti veľmi pekne ďakujem za tento rozhovor, že si si našiel čas, prajem ti určite veľa úspechov a šťastia. Ak by si mal záujem, môžeš tu kľudne zanechať svojim fans nejaký odkaz a pevne verím, že sa v priebehu najbližšieho polroka ešte spolu stretneme a porozprávame sa aj do Youtube relácie.

Nenechajte si tlačiť do hlavy cudzie názory bez toho, aby ste sa sami nad tým nezamysleli. Milovať a učiť sa.

INSTAGRAM: Supa_mojarecords

YOUTUBE: Moja RECords

FACEBOOK: Moja RECords

 

AUTOR ČLÁNKU: @palobalko

Komentáre

Odporúčame