HIP-HOPRozhovory

MINITALK #3 DNA -Tieň, je predzvesť albumu, na ktorom pracujeme, chcel by som ho vydať tento rok

ČO SA DOZVIEŠ V ROZHOVORE?

-PO KOĽKÝCH ROKOCH SA DNA VRÁTIL K HUDBE

-AKO CHARAKTERIZUJE SVOJ NOVÝ ZVUK, SUBŽÁNER A HUDBU

– KEDY VYJDE JEHO NOVÝ ALBUM

– O PROJEKTE LASKAMIER

– JEHO POHĽAD NA AKTUÁLNY RAP

– NÁZOR NA ZELENÚ RASTLINU

– AKÚ HUDBU ZAČÍNAL POČÚVAŤ

– VIAC O JEHO SÚKROMNOM ŽIVOTE

View this post on Instagram

tIEŇ EP februar 2019 ? @miroarva ?

A post shared by Dna (@dnamusic) on

Na úvod by som rád otvoril tému tvojej tvorby a hudby, ako takej. Ak si dobre spomínam, tak tvoj posledný track bol ešte v rámci zoskupenia 4D – EUFORIA. Odvtedy si mal v hudbe akúsi odmlku, pauzu, dlho sme od teba nepočuli niečo nové. Prečo si spravil také rozhodnutie a ako ako si využíval svoj čas?

Potreboval som čas, ujasniť si čo chcem robiť a nájsť spôsob, ako a s kým to robiť. 4D bol výnimočný projekt plný všetkého. Pre mňa aj pre chlapcov, to bolo veľmi dôležité obdobie našich životov, ale pri konci, som už cítil, že každý z nás to vidí inak. Odvtedy aj počas tohto obdobia, som stále písal nové veci, ktoré teraz nahrávam. Všetky nahraté veci z EP TIEŇ, boli napísané počas tohto obdobia a aj z obdobia 4D. Mal som predstavu, ako chcem aby moje veci zneli, ale nemal som na to prostriedky. Skúšal som znova so živou kapelou, ale nebolo to ono. Potom som skúšal tvoriť s ďalším producentom, ktorý sa zbláznil, až som skončil s človekom, s ktorým dokončujem a mixujem všetky nové veci. Pracujeme spolu asi dva roky a som veľmi rád, že ma k nemu dostali tieto neľahké okolnosti plné zvláštnych situácií.

Ako si už spomenul, vydal si EP – TIEŇ, tvoju tvorbu poznáme z minulosti pod skupinami ako Názov Stavby, Drvivá Menšina, 4D, alebo sólo projekty. Plánuješ EP dokončiť do podoby albumu? Môžeš nám o tomto povedať niečo viac? čo napríklad hostia?

Tieň, je predzvesť albumu, na ktorom pracujeme. Chcel by som ho vydať tento rok, ale nechcem to uponáhľať. Nad hosťami zatiaľ nerozmýšľam, ani nič konkrétne. Skôr dávame dokopy rozpracované veci a robíme na nových. Potreboval som už vypustiť niečo nové, aby sa rozbehlo všetko naokolo a teraz sa môžem sústrediť na doladenie detailov. Veci, ktoré nefungujú prerobiť a vylepšiť. Nové veci chcem postupne dokončiť a dávať ich von, potom príde album. Novú live show máme rozpracovanú aj odskúšanú a budúci rok by som, už rád hral znova naplno.

Ako by si charakterizoval svoju tvorbu Tieň? Je to predsa niečo svojim spôsobom špecifické, jedinečné. Čo ťa k takejto tvorbe inšpiruje?

Textovo je to hlavne o mne a mojom vzťahu, moja spoveď. To čo som prežíval, sa mi podarilo dostať do hudby, preto je to také temné. Hudobne je na EP počuť presun z hiphopového žánru do elektronického. Obsahuje 5 trackov, z ktorých som 3 produkoval ja. Inšpirovala ma hlavne klubová hudba, ktorá je temná, prázdna, ale plná emócií. Ostatné 2 tracky sme iba prerábali a aranžovali. Preto mi všetko trvalo tak dlho a zdalo sa, že nič nerobím. Hľadal som hudobného producenta a našiel som ho v sebe. O tom je život, čo hľadáš, máš väčšinou hneď vedľa seba. Musel som sa naučiť všetko od začiatku a mám aj pocit, akoby som začínal odznova. Teraz sa cítim viac ako hudobník, nie som už iba rapper. Som ten, čo píše texty aj hudbu, vyberám zvuky, aranžujem a sedím pri mixe a masteringu. Tieň by mal byť audiovizuálny live projekt, naživo zaujímavejší ako na nahrávke. Myslím a verím, že tvorím niečo originálne a preto ma to moc baví. Najviac sa sústredím na liveshow, hráme podklady naživo pomocou samplerov a efektov, takže je to väčšia zodpovednosť, ale je to vidieť. Musíme sa už iba viac oťukať na pódiách, lebo vieme čo chceme a to je pre nás najdôležitejšie. Touto cestou ďakujem Borovi Loganovi, ktorý so mnou robí sound design, mix a master. Tiež hrá so mnou naživo na sampler a gitaru. Trvalo mu nejaký čas, kým sa odosobní od toho, čo mám za sebou a toho kam smerujem. Pochopil cestu, ktorou sa chcem vybrať a teraz sme na rovnakej vlne.

Track PAROHÁČ a HODINY, je to výpoveď nejakej tvojej skúsenosti, alebo si chcel tému otvoriť len vo všeobecnosti? Pretože nájsť sa v nej môže ktokoľvek.

Paroháč, Hodiny aj Izba sú o mojom vzťahu. Paradoxne sú napísané pár rokov dozadu a aj vďaka týmto udalostiam som tam kde som. To, že som sa vedel vyspovedať z tejto situácie, mi otvorilo nové dvere a prinieslo najväčší poklad. Najlepšie sa píšu texty presne v takýchto situáciách, plných emócií. V tom období som napísal veľa dobrých textov, ktoré som nechcel zahodiť a preto som ich nahral na EP. Ďalšie z nich budú na albume. Je to téma, ktorá sa bude vždy týkať každého z nás, presne ako hovoríš. Track Robot je zas moja výpoveď o tom, ako sa cítim v tomto svete a ako sa dá naňho pozerať dvojakým spôsobom.

Aké boli poväčšine ohlasy, feedbacky od tvojich fanúšikov? Máš nejaké očakávania od tohto projektu?

Niektorým sa to páči, iným nie. Nemám žiadne očakávania, keď nepočítam projekt 4D, tak som ako DNA nespravil nič nové asi 8 rokov. Takže ako som spomenul, mám pocit, akoby som začal odznova. Myslím si, že s novými vecami som sa ešte nedostal tak úplne medzi všetkých ľudí. Musím znova nájsť okrem zvuku aj nový prístup, ako sa dostať k ľuďom a to sa snažím pomocou nového a originálneho prístupu k hudbe, zvuku, nového dizajnu a novej live show. Chápem, pre niektorých ľudí je to moc a asi to ostalo aj nepochopené, ale s tým som rátal, preto sa to snažím ďalej dotiahnuť do momentu, kedy všetci pochopia ako som to myslel. Aj keď je to zložité a čas ide rýchlo, verím, že je to otázka roku, alebo dvoch.

Na tvojom Youtube kanáli som si všimol, že pred pár mesiacmi si pridal kompletne celý album Revolucionár, Lóve/Peňáze/Láska. Chystáš sa fanúšikom dávať viac týmto spôsobom? Resp. prostredníctvom sociálnych sieti?

Ja a sociálne siete nie sme až takí kamaráti, dá sa povedať, že mi to vôbec nejde a snažím sa čas s telefónom minimalizovať. Ale doba je taká a chcem aby to na sieti bolo. Bolo by to škoda, sú to kvalitné albumy a navždy budú súčasťou histórie. Našťastie mám ľudí, ktorí mi s týmito vecami pomáhajú.

Sleduješ hudobný trh v rámci Slovenska a Česka? Koho tvorbu ceníš, resp koho tvorbu si rád vypočuješ, bez ohľadu na žáner?

Asi mám nejaký prehľad, ale nesledujem. Skôr to, čo sa ku mne dostane z Rádia FM. Cením každého, kto to skúša a prináša niečo originálne, nepočúvam ale nič konkrétne ani žiadny konkrétny žáner, páči sa mi hocičo.

Čo hudobný trh v rámci sveta?

Najviac ma zaujíma zvuk, ktorý sa robí v Európe – na severe v Anglicku alebo Berlíne. Rap už nepočúvam. Bavia ma skôr projekty, ktoré som videl naživo na koncerte, alebo festivale, takže je to rôzne. Určite mám najbližšie k elektronike spojenej so živým hraním.

Hudba sa dosť začína meniť, interpreti majú čoraz viac texty bez nejakej hlbšej výpovednej hodnoty, čo ja osobne neodsudzujem. Svoj hlas využívajú viac po technickej, hudobnej, zvukovej stránke. Aký je tvoj pohľad na túto zmenu a akú kombináciu preferuješ ty?

V textoch už bolo povedané všetko, asi preto interpreti už nevedia čo povedať a v tom prípade je lepšie nehovoriť nič 🙂  Ja sa snažím písať texty už nie tak priamočiaro, ako kedysi, ale skôr používať taký básnický štýl. Inšpiruje ma môj vlastný život, ale príbehy pretváram tak, aby sa v nich mohol nájsť každý. Hudba je dnes pre mňa dôležitejšia, ako niekedy, pretože ju sám skladám a aranžujem. Technika napreduje veľkou rýchlosťou a páči sa mi kombinácia starých analógových synthov a moderného minimalistického zvuku. Zvukmi som celkom posadnutý.

Akú hudbu si začínal počúvať? Aký to bol žáner, interpret, skupina, alebo album?

Najskôr hocičo, čo sa ku mne dostalo. Potom to bol Michael Jackson, Naughty by Nature, Dr.Dre, Snoop Dogg, WU TANG – to boli prvé veci, ktoré som mal na kazetách a potom to už išlo. Boli sme pár ľudí, ktorí sme mali zbierky kaziet, neskôr CD, ktoré sme si požičiavali a prehrávali. Domácu scénu som začál počúvať od Chaozz, Trosky, Žužuleta.

Spomínam na track Zelený dym, ktorý ste vydali s chalanmi 4D. Aký je tvoj pohľad k tejto téme, zmenilo sa niečo?

Taký istý, ako predtým. Príde mi úplne od veci, že v dnešnej dobe ti ide niekto zakazovať niečo, čo je absolútne prírodné, dokázateľne liečivé a 100%-ne využiteľné. Už aj generácia našich rodičov pochopila, že sa nie je čoho báť a že celá tá loby je vlastne proti ľuďom, rozumu a ekológii.

Na mňa a myslím, že na veľa ľudí pôsobíš, ako pokojný, vyrovnaný a kľudný človek. Open mind, máš rád mier, zvieratá, umenie. Čo dokáže človeka ako ty, naštvať?

Moja žena :))) Snažím sa v každej situácii zachovať chladnú hlavu a sprítomniť sa, k tomu mi dosť pomohla jóga. Inak si myslím, že som celkom pokojný a vyrovnaný. Prešiel som už v živote hocičím, bol som hore aj dole, teraz sa snažím žiť niekde uprostred.

Čítaš knihy? Odporučil by si nejakého autora, alebo nejaké konkrétne dielo?

Posledná kniha, ktorá ma dostala bol Chrám matky božej v Paríži od V. Huga. Prečítal som od neho už viac kníh a myslím, že patrí k autorom, akí tu už asi nebudú. Mám rad aj Oscara Wilda, alebo Shakespeara. Teraz čítam Dalajlamu.

Aké sú tvoje záľuby okrem hudby? Viem, že máš Youtube kanál JEDLODNA, môžeš o tom povedať niečo viac? Prípadne o inej aktivite či záľube?

Snažím sa žiť tak, aby všetko čo musím robiť, bola zároveň aj moja záľuba. Jedlo dňa, je súčasťou projektu LASKAMIER, na ktorom už roky pracujem a dostáva už viditeľnejšiu podobu. Varenie je môj koníček a JEDLODNA vzniklo asi pred 7 rokmi, keď som ešte nebol vegetarián. Hlavná myšlienka je teraz propagovanie bezmäsitej stravy a ochrana práva zvierat. Chcel som využiť to, že ma ľudia poznajú cez hudbu a šíriť toto posolstvo ďalej. Chcel by som, aby ľudia premýšľali a vedeli odkiaľ ich jedlo pochádza a či nespôsobuje utrpenie inej živej bytosti. Viem, že doba je hektická, ale treba to aspoň skúsiť. Ďalšia sekcia LASKAMIER je móda. Spolu s pár ľuďmi z môjho okolia pracujeme na značke oblečenia, ktorá prináša alternatívu k súčasnej situácii. Recyklujeme nosené oblečenie, tvoríme z neho originálne a štýlové oblečenie, ktoré tým pádom nekončí na smetisku. Tiež sme začali šiť na Slovensku kvalitné tričká, tým pádom podporujeme ľudí, ktorí pracujú u nás doma a naopak nepodporujeme továrne po rôznych kútoch sveta, kde ľudia pracujú v hrozných podmienkach odevného priemyslu. Svet je celý naruby a my sa snažíme prispieť aspoň tak, ako môžeme. LASKAMIER šíri najzákladnejšie hodnoty pomocou hudby, jedla a módy. Toto je momentálne moja najväčšia záľuba a práca, ktorá ma baví.

Sme deti z ulice, dospeli sme a vyrástli, teraz je čas spraviť niečo pre tento svet, kto iný, keď nie my.

Čo cestovanie? Čo ťa najviac priťahuje? Príroda, hory,voda, slnko, zima, leto ?

Rád spoznávam cudzie kultúry, ľudí, jedlo, takže skôr mesto ako klasická dovolenka. Ale inak všetky ročné obdobia.

Ako vyzerá tvoj bežnejší deň?

Každý deň sa snažím chvíľu venovať praktizovaniu jógy. Deň potom rozdeľujem podľa pracovných povinností a času stráveného so svojou rodinou. Večer väčšinou trávim v štúdiu alebo doma.

Môžeš prezradiť o svojej rodine niečo viac?

Som už pár rokov ženatý a máme trojročnú dcérku Arianu.

Pamätám si na tvoj track NESTRÁCAJME HODNOTY, čo tvoj vzťah k zvieratám, máš nejaké doma?

Máme doma 3 psov, všetci sú samozrejme z útulku. Už sa ich u nás pár vystriedalo. Snažíme sa pomáhať zvieratám ako sa len dá. Zákon, že zviera nie je vec, je platný iba chvíľu, čo beriem ako celkom zlý žart. Našťastie sú ľudia, pre ktorých zákony neznamenajú návod ako žiť a starajú sa o opustené a týrané zvieratá už dávno. Práve ich chceme podporiť a propagovať ich prácu. Nehovoriac o tom, že zvieratá z útulku sú veľmi vďačné a to viem z vlastnej skúsenosti. Takže načo si kupovať psa z množiarne, keď môžeme dať domov nejakému, ktorého nikto nechce.

ĎAKUJEM ZA ROZHOVOR A ŠANCU PRIBLÍŽIŤ SA K ĽUĎOM A FANÚŠIKOM AJ PRETO, ŽE STE PRVÉ MÉDIUM, KTORÉ MALO ZÁUJEM ZISTIŤ VIAC O TOM, ČO ROBÍM. S POZDRAVOM – DNA.

 

INSTAGRAM: DNAMUSIC

YOUTUBE: DNAMUSIC & JEDLODNA

FACEBOOK: DNAmusic.sk

AUTOR ČLÁNKU: @palobalko

Komentáre

Odporúčame